Kiedy jeden zabieg odchwaszczania kukurydzy wystarczy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy jeden zabieg odchwaszczania kukurydzy wystarczy?

12.04.2023

To możliwe, jeden zabieg herbicydem przed wschodami kukurydzy może rozwiązać problem zachwaszczenia na cały sezon. Dziś i w najbliższych tygodniach przybliżymy różne strategie odchwaszczania kukurydzy i warunki ich skuteczności.

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy ma wielu zwolenników i może być bardzo skuteczne, ale są dwa warunki decydujące o skuteczności tej strategii. Pierwszy, to dobre uwilgotnienie gleby. Drugi, to dość ciepły start wiosny prowokujący do wschodów chwasty ciepłolubne i ogranicza skalę zachwaszczenia wtórnego.

Od czego zacząć planując odchwaszczanie upraw kukurydzy?

Każda strategia odchwaszczania kukurydzy może zdać egzamin, ale skuteczność zależy od pogody, systemu uprawy, przedplonu, terminu siewu itd. Dzisiaj przypomnimy ważne zasady odchwaszczania kukurydzy herbicydami doglebowymi. Zacznijmy od tego, że na każdej plantacji są inne uwarunkowania i trudności z odchwaszczaniem wynikające z terminów siewu, przedplonów, wilgotności gleby, typu gleby czy technologii uprawy i siewu, orkowa, bez orki, uproszczona.

Przy bardzo wczesnych siewach kukurydzy w drugiej dekadzie kwietnia pojawiają się na plantacjach chwasty typowe dla upraw zbożowych, jak: gwiazdnica pospolita, rumianowate (maruna, rumian, rumianek), rdesty (powojowy, plamisty, ptasi), rzodkiew świrzepa, stulicha psia, gorczyca polna, przytulia czepna, niezapominajka polna, tasznik pospolity i tobołki polne.

Na stanowiskach bez orki, gdzie wykorzystuje się uprawę pasową i siew z nawożeniem współrzędowym, większym problemem stają się chwasty ciepłolubne. Na pola z uproszczoną uprawą coraz mocniej wchodzi też bodziszek, a są rejony, gdzie wszystkie te chwasty przebija szkodliwością zaślaz pospolity.

W kukurydzy po kukurydzy obserwuje się znaczny wzrost nasilenia chwastnicy jednostronnej i komosy białej, a zaniechanie tradycyjnego zmianowania przyczynia się do pojawiania się nowych gatunków chwastów, takich jak: psianka czarna i poziewnik szorstki.

Chwastnica jednostronna jest ciepłolubna przez co często zachwaszcza kukurydzę wtórnie. Masowo wschodzi, gdy ciepłej pogodzie towarzyszą intensywne opady. Przy odchwaszczaniu przedwschodowym zawsze jest ryzyko, że będzie konieczna poprawka na chwastnicę

  • Chwastnica jednostronna jest ciepłolubna przez co często zachwaszcza kukurydzę wtórnie. Masowo wschodzi, gdy ciepłej pogodzie towarzyszą intensywne opady. Przy odchwaszczaniu przedwschodowym zawsze jest ryzyko, że będzie konieczna poprawka na chwastnicę

Czynniki decydujące o skuteczności zabiegów herbicydowych w kukurydzy

Skuteczność herbicydów doglebowych warunkowana jest pogodą, ale zależy bardzo od znajomości pola i znajomości glebowego banku nasion chwastów. Przy stosowaniu herbicydów doglebowych należy pamiętać, aby preparaty stosować na dostatecznie uwilgotnioną glebę. Jeśli dawki herbicydów doglebowych podane są w zakresie "od – do", to wyższe należy stosować na glebach cięższych, zasobnych w próchnicę, na których silny kompleks sorpcyjny unieruchamia znaczącą część substancji czynnych.

Odchwaszczanie doglebowe jest łatwiejsze i skuteczniejsze na glebach słabszych, pod warunkiem, że będą dostatecznie uwilgotnione. W dalszej części prezentujemy substancje aktywne herbicydów doglebowych i wymieniamy chwasty wrażliwe przez nie zwalczane (podane dawki zwalczają chwasty wrażliwie na poziomie 85–100%). Wiele substancji czynnych i mieszanin do odchwaszczania przedwschodowego można stosować także wcześnie powschodowo.

Kiedy stosować herbicydy totalne w uprawie kukurydzy?

Stosowanie herbicydów totalnych do odchwaszczania przed wschodami kukurydzy (najpóźniej trzy dni przed wschodami) jest praktykowane najczęściej w uproszczonych technologiach uprawy, zwłaszcza w technologii strip-till. W uprawie pasowej wschody chwastów na pasie nieuprawionym są szybsze i glifosat łatwo wyczyści pole.

Trudność zastosowania glifosatu w uprawie tradycyjnej jest dokładne oszacowanie wschodów kukurydzy. Przy płytszym siewie, dobrym uwilgotnieniu gleby i ciepłej pogodzie, wschody mogą być szybkie i nierówne (liczą się dosłownie godziny), a chłód może przesunąć wschody o kilka dni. Sprawdzonym sposobem śledzenia wschodów jest założenie miniaturowego inspektu, tj. przykrycia kawałka plantacji folią (np. 1 m x 1m). Jeżeli po folią zauważymy pierwsze wschody, to na plantacji zaczną się one masowo za dzień, dwa.

Według "Metodyki integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy – dla doradców" w fazie BBCH 00, czyli doglebowo zaraz po siewie kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami czynnymi:

  • Dimetenamid-P + pendimetalina (dawka 850 + 1000 g/ha)

Wrażliwe chwasty: chwastnica jednostronna, przytulia czepna, komosa biała, rdest ptasi, tobołki polne, gwiazdnica pospolita.

W fazie BBCH 00–09, czyli po siewie do momentu zanim pochewka liściowa kukurydzy przebije się na powierzchnię gleby można stosować herbicydy z następującymi substancjami czynnymi:

  • Glifosat (720 g/ha)

Wrażliwe chwasty: jednoroczne jednoliścienne i dwuliścienne chwasty w fazie nie starszej niż dwa, maksymalnie cztery liście właściwe.

W fazie BBCH 00 i w fazie BBCH 11–12, czyli doglebowo zaraz po siewie kukurydzy i wcześnie powschodowo w fazie od 1 do 2 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

  • Izoksaflutol + tienkarbazon metylu (75–100 + 30–40 g/ha)

Wrażliwe chwasty: chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, przytulia czepna, rdest powojowaty, rdest ptasi, włośnice, rumian pospolity, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity.

  • Pendimetalina (1200–1650 g/ha)

Wrażliwe chwasty: chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, miotła zbożowa, przytulia czepna, rzodkiew świrzepa, sporek polny, szarłat szorstki, wiechlina roczna, włośnice.

W fazie BBCH 00–14, czyli doglebowo i wcześnie nalistnie od siewu do 4 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami czynnymi:

  • Petoksamid (1200 g/ha)

Wrażliwe chwasty: blekot pospolity, bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, farbownik polny, gorczyca polna, jasnota purpurowa, przetacznik perski, psianka czarna, rdest plamisty, szarłat szorstki, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny.

W fazie BBCH 00 i w fazie BBCH 11–14, czyli doglebowo zaraz po siewie kukurydzy i wcześnie powschodowo w fazie od 1 do 4 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami czynnymi:

  • Metolachlor-S (1440 g/ha)

Wrażliwe chwasty: chwastnica jednostronna, paluszniki, psianka czarna, włośnice.

W fazie BBCH 00 i w fazie BBCH 11–16, czyli doglebowo zaraz po siewie kukurydzy i wcześnie powschodowo w fazie od 1 do 6 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami czynnymi:

  • Terbutylazyna (750 g/ha)

Wrażliwe chwasty: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, mlecz zwyczajny, przytulia czepna, rdesty, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne.

Przy planowanym użyciu glifosatu trzeba bardzo dokładnie kontrolować kiełkowanie kukurydzy, wykonać zabieg możliwie późno, tuż przed wschodami, ale ze 100% bezpieczeństwem dla rośliny uprawnej

  • Przy planowanym użyciu glifosatu trzeba bardzo dokładnie kontrolować kiełkowanie kukurydzy, wykonać zabieg możliwie późno, tuż przed wschodami, ale ze 100% bezpieczeństwem dla rośliny uprawnej
fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2023 na str. 27. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Kiedy jeden zabieg odchwaszczania kukurydzy wystarczy?

To możliwe, jeden zabieg herbicydem przed wschodami kukurydzy może rozwiązać problem zachwaszczenia na cały sezon. Dziś i w najbliższych tygodniach przybliżymy różne strategie odchwaszczania kukurydzy i warunki ich skuteczności.

czytaj więcej

Kukurydza na ziarno i jej lista odmian zalecanych

Do uprawy na ziarno należy wybierać odmiany z bezpiecznych grup wczesności – dla przeważającej części Polski odmiany wczesne i średnio wczesne. Średnio późne ziarnówki są w Polsce ryzykownym wyborem, co pokazały minione sezony.

czytaj więcej

Kukurydza na kiszonkę: lista odmian zalecanych na sezon 2023

Rekomendacje mieszańców kukurydzy do uprawy na kiszonkę tworzą cztery województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie, podlaskie i pomorskie. Pionierem w realizowaniu takich doświadczeń i zaleceń dla rolników było województwo podlaskie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)