Apele dotyczące rosnących cen nawozów na rynku europejskim płynęły z większości europejskich państw. W ostatnim czasie sprawą zajmowały się również organizacje Copa i Cogeca, ponieważ kwestionowały użyteczność stosowania środków antydumpingowych w kontekście nawozów UAN na poziomie UE. Sytuacja wielu gospodarstw się pogarsza, a ceny od początku 2021 r. notują już 3-krotny wzrost. Mimo wielu zapytań o interwencję na rynku nawozów KE przez ostatnie tygodnie nie zamierzała podejmować żadnych działań. DG Trade podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia czy środki antydumpingowe na tym rynku działają prawidłowo.
Copa i Cogeca twierdzą, że są to kroki, które mogą dążyć do zniesienia ceł antydumpingowych i zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkich działań.
Jak zaznacza organizacja reprezentująca interesy rolników i spółdzielni rolniczych na arenie międzynarodowej, obecnie ceny nawozów stanowią 55% kosztów produkcji dla rolników prowadzących uprawy w Europie.
- Oprócz tego wzrostu, podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników prowadzących uprawy, którzy zmierzają się zarówno z niestabilnością międzynarodowego rynku upraw, jak i zakłóceniami konkurencji z rolnikami na całym świecie w związku z nadmiernie chronionym europejskim rynkiem nawozów – podaje Copa i Cogeca w komunikacie.