Kamila z Rolnik szuka żony 8. Kim jest piękna rolniczka? [ZDJĘCIA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kamila z Rolnik szuka żony 8. Kim jest piękna rolniczka? [ZDJĘCIA]

10.04.2021

Fani programu „Rolnik szuka żony” są zachwyceni bohaterami najnowszej edycji, a w szczególności Kamilą Boś, młodą i piękną rolniczką. Internauci wieszczą, że otrzyma ona rekordową ilość listów od potencjalnych kandydatów. Kim jest Kamila Boś?

Kamila już stała się gwiazdą Rolnik szuka żony

Zwiastun odcinka zerowego 8 edycji programu „Rolnik szuka żony” sprawił, że w Internecie zawrzało. A po niedzielnej emisji jeszcze bardziej. Największą uwagę fanów przyciągnęła prezentacja 28-letniej blondynki – Kamili Boś. 
Dla przypomnienia: rolnicy i rolniczki, którzy zgłaszają się do programu, a w odcinku zerowym opowiadają: o sobie, o swoich oczekiwaniach względem partnera i staraniach w poszukiwaniu drugiej połówki. Ci kandydaci, którzy otrzymają najwięcej listów, znajdą się w jesiennej odsłonie programu.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kiedy poznamy nowe przepisy dotyczące ugorów?

06.10.2022

Organizacje rolnicze i Rzecznik Praw Obywatelskich wyrazili zaniepokojenie brakiem postępów we wprowadzaniu unijnych przepisów o czasowym zawieszeniu obowiązku ugorowania gruntów oraz zmianowania upraw. Jaka jest odpowiedź resortu rolnictwa?  

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi procedura nowych przepisów dotyczących ugorów jest pod ich kontrolą.

Agresja Rosji na Ukrainę zmusiła Unię Europejską do weryfikacji pewnych założeń dotyczących polityki rolne. Dlatego z uwagi na istniejące ryzyko dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Komisja Europejska przyjęła 27 lipca 2022 roku przepisy, które pozwalają państwom członkowskim Unii Europejskiej na wprowadzenie odstępstwa od zakazu produkcji rolnej na gruntach przeznaczonych na ugór w zgodzie z obowiązującymi ogólnymi limitami określonymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz zmianowania upraw.

Kiedy można spodziewać się wejścia w życie odpowiednich zmian ws. ugorów?

Problem w tym, że cały czas nie ma krajowych przepisów dotyczących tych odstępstw. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w liście do ministra H. Kowalczyka przypomniał, że o zmianę przepisów w tej kwestii wnioskowały wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska.

- Dlatego, aby nie zmarnować tej szansy, jaką jest możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach EFA, odpowiednie krajowe przepisy w tej sprawie powinny być opublikowane jak najszybciej. Rolnicy już za chwilę będą podejmować decyzje, co do zasiewów pod przyszłoroczne zbiory - napisał Stanisław Kacperczyk z PZPRZ.

Podobne zaniepokojenie brakiem przepisów wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich.

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy idea superfunduszu promocji produktów rolnych przemawia do rolników?

06.10.2022

Poseł Jarosław Sachajko proponuje powstanie jednego superfunduszu promocji żywności, zamiast 9, które funkcjonują obecnie. Organizacje rolnicze protestują, za wyjątkiem jednej, której przewodniczący jest Sławomir Izdebski. W jaki sposób miały funkcjonować superfundusz?  

Sprawa zlikwidowania obecnych 9 funduszy promocji i stworzenia jednego po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na początku 2018 r. Autorem ustawy był poseł Jarosław Sachajko, który przekonywał, że pieniądze są wydawane nieefektywnie i nie przekładają się na wzrost spożycia konkretnych artykułów rolnych oraz ich eksportu.

Zgodnie z zasadą dyskontynuacji, parlament kończąc swoją kadencję, zamyka prace nad wszystkimi projektami, nad którymi pracował a zamknięte projekty nie są przekazywane nowo wybranemu parlamentowi. Tak też się stało z ustawą posła Sachajki.

Poseł Sachajko przekonuje do powstania superfunduszu promocji żywności

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, Jarosław Sachajko wrócił do pomysłu ustawy i przekonuje do niej ministerstwo rolnictwa. Ale są pewne modyfikacje. W nowej wersji ustawy pojawia się np. rada nadzorcza funduszu. Jej członków będzie wybierał minister rolnictwa spośród osób wskazanych przez rektorów uczelni rolniczych. Projekt ustawy jest obecnie konsultowany z ministerstwem rolnictwa i jego ostateczna wersja nie została skierowana do Sejmu.

Organizacje rolnicze nie zgadzają się na powstanie superfunduszu. Dlaczego?

Ale pomysł J. Sachajko nie podoba się organizacjom rolniczym, które podkreślają, że pieniądze z funduszy promocji pochodzą od rolników i przez nich powinny być zarządzane, a nie przez osoby wyznaczone przez MRiRW.

Pikanterii sprawy dodaje fakt, że za wprowadzaniem takich zmian opowiada się tylko jedna organizacja rolnicza a mianowicie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Jak przypomina „Rzeczpospolita” jej szefem Sławomir Izdebski, który dwa lata temu został skazany na cztery i pół roku więzienia za oszukanie na blisko 2 mln zł około 40 osób, którym nie zapłacił za towary w ramach grupy producenckiej.

NIK zbadał fundusze. Jakie są wnioski?

W swoim raporcie na temat funkcjonowania funduszy promocji Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła, że fundusze promocji spełniają społecznie pozytywną rolę i przyczyniają się do popularyzacji polskich produktów rolno-spożywczych w innych krajach i przez to do wzrostu ich eksportu. Ale jednocześnie NIK skrytykował wysokie i rosnące z roku na rok koszty obsługi funduszy promocji.

oprac. wk
fot.
CZYTAJ ARTYKUŁ

Polscy rolnicy otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna

05.10.2022

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa, zapewnia, że wszystkie gospodarstwa o powierzchni nie większej niż 30 hektarów, będą miały dopłaty bezpośrednie nawet wyższe niż średnia unijna.

O dotacjach polityk mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

„Niektórym się wydaje, że dotacje dla rolnictwa to jest błąd”

Na pytanie, czy obywatele Unii Europejskiej nie powinni obawiać się o kryzys żywnościowy odpowiedział, że w perspektywie krótkiej, czyli najbliższego roku, jak również w perspektywie średniej, czyli najbliższych kilku lat, na pewno nie grozi nam brak żywności, a to czy ten stan utrzymamy na dłuższy okres, zależy od decyzji, które teraz podejmujemy.

Rolnicy muszą być wspierani. Niektórym się wydaje, że dotacje dla rolnictwa to jest błąd, bo to powinien rynek decydować. Dlaczego rolnicy dostają w ogóle pieniądze, jakim prawem, a inni nie dostają… – mówił komisarz Wojciechowski. 

Wśród 3 fundamentów bezpieczeństwa, bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze

Unijny komisarz do spraw rolnictwa wymienił trzy fundamentalne dla nas wszystkich „bezpieczeństwa”. Pierwsze to bezpieczeństwo obronne, żeby nas nikt nie napadł i dlatego jego środowisko polityczne zwiększa wydatki na armię. Kolejne to bezpieczeństwo energetyczne, gdzie również nie mamy do czynienia z wolnym rynkiem i różne formy dopłaty są realizowane. I wreszcie bezpieczeństwo żywnościowe, jego zdaniem najważniejsze, stąd tak bardzo potrzebne jest wspomaganie rolników, żeby oni mogli utrzymać się ze swoich gospodarstw, żeby mogli je rozwijać.

Jak zaznaczył, temu właśnie służy Wspólna Polityka Rolna, czy niedawno przyjęty Krajowy Plan Strategiczny.

Jeśli dobrze wykorzystamy te unijne środki, które teraz są na rolnictwo, to bezpieczeństwo żywnościowe będzie zapewnione dla następnych pokoleń – ocenił.

Jedynie polscy rolnicy mogli liczyć w UE na dopłaty do nawozów 

W dalszej części rozmowy padło pytanie, dlaczego Polska jest jedynym w tej chwili krajem w Unii Europejskiej, który wypracował mechanizm wspomagania rolników przy zakupie nawozów.

Słuchacze Radia Olsztyn usłyszeli w odpowiedzi, że w dobie kryzysu spowodowanego rosyjską agresją na Ukrainę UE dała krajom członkowskim wolną rękę w kwestii udzielania pomocy publicznej dla rolników, na co w normalnych warunkach nie wyraziłaby zgody.

Ta decyzja została podjęta i kraje następnie już same decydowały, komu tę pomoc przyznają, na jakie dziedziny gospodarki. Tutaj Polska się wyróżniła tym, że po pierwsze to jest największa pomoc ze wszystkich krajów, poza tym to jest jedyna pomoc, która związana jest bezpośrednio z cenami nawozów. Krótko mówiąc rolnicy dostali rekompensaty za zwiększone koszty zakupu nawozów. Żaden inny kraj tego nie wprowadził – wyjaśnił Janusz Wojciechowski...

Więcej przeczytasz na ten temat na portalu Top Agrar w artykule: 97% gospodarstw w Polsce osiągnie wyższe dopłaty niż średnia unijna

Karol Pomeranek na podst. Radio Olsztyn
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Piękne i młode rolniczki zmieniają polską wieś

Młode dziewczyny, rolniczki, influencerki. Nie boją się życia na wsi i pracy w gospodarstwie. Krok po kroku coraz śmielej zmieniają obraz kobiety pracującej na wsi. Dlaczego zdecydowały się na pracę na roli?

czytaj więcej

Marta i Paweł z "Rolnik szuka żony" 7 wezmą ślub

Marta i Paweł są najlepiej rozpoznawalną parą 7 edycji programu „Rolnik szuka żony”. Ich miłość kwitnie i przechodzi na coraz wyższe etapy w związku. Po roku bycia parą na odległość, niedawno razem zamieszkali, a teraz przyznają, ze zaczynają planować ślub i wesele.

czytaj więcej

O włos od tragedii na polu pod Tarnowem. Rolnik natknął się na niewybuch

Mnóstwo szczęścia miał rolnik z Jonin (woj. małopolskie), który przygotowując się do prac polowych związanych z nadejściem wiosny natknął się na niebezpieczne znalezisko - pocisk artyleryjski kal. 80 mm pochodzący z czasów II wojny światowej.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)