Częstym widokiem na polskich polach jest zwyczajne rozlewanie gnojowicy na powierzchnię pola. Jest to metoda prosta i prosta i najtańsza pod względem inwestycji w sprzęt. Płaszczowe rozlewanie gnojowicy jest jednak mało precyzyjne, a w przypadku stosowania tej metody na użytkach zielonych powoduje zanieczyszczeniem roślin. Rozbita na drobne krople gnojowica traci swoje składniki lotne, uwalniając je do atmosfery i jednocześnie powoduje znaczną emisję przykrego zapachu. W zależności od gęstości nawozu oraz warunków atmosferycznych straty NH3 mogą sięgać nawet 100%.
Rampy rozlewające
Pojawienie się ramp rozlewających było wielką rewolucją w rolnictwie. Dzięki dużej szerokości pozwalają one na szybsze rozprowadzanie gnojowicy na dużych powierzchniach. Rozlewając ją jak najbliżej celu, ograniczają jej kontakt z powietrzem, co zapobiega jej rozpylaniu. Zapewniają w ten sposób istotne ograniczenie strat amoniaku w wyniku ulatniania. Znacznie zwiększa się wtedy wydajność azotu, a rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów jest o wiele mniejsze. Poprawie ulega niewątpliwie precyzja aplikacji nawozu, gnojowica jest doprowadzana do gleby poprzez rozmieszczone co 25-30 cm węże rozlewające. Przepływ nawozu przez węże o średnicy ok. cm stwarza wątpliwości co do równomierności nawożenia. Aby temu zapobiec rampy są wyposażone w jeden lub więcej rozdzielaczy. Rozdzielacze te, dzięki systemowi samoostrzących tarczowych noży, zamontowanych na przeciwnożach, zapewniają miksowanie gnojowicy zawierającej ciała włókniste oraz systematyczne cięcie wszystkich ciał obcych, jakie się w niej znajdują. Zależnie od sposobu użytkowania wyróżnia się dwa zasadnicze typy ramp:
- Rampy z wężami wleczonymi. Mają one duże znaczenie agronomiczne - dzięki miękkim wężom spustowym rozprowadzającym nawóz naglebowo, rampy rozlewają go u podstawy roślin, nie spowalniając ich wzrostu.
- Rampy płozowe. Oparte na podobnej konstrukcji, są one dodatkowo wyposażone w płozy, które wywierają stały nacisk na podłoże dzięki systemowi listew na sprężynach. Rozgarniając rośliny, płozy gwarantują precyzyjne dostarczenie składników odżywczych jak najbliżej podstawy pędów bez ochlapywania liści i zanieczyszczania paszy. Z tego względu taki osprzęt idealnie nadaje się do nawożenia łąk.