Jakie są stawki KRUS za I kwartał 2021 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są stawki KRUS za I kwartał 2021 roku?

04.01.2021

Do 1 lutego rolnicy muszą uregulować składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2021 r. Jakie są stawki na KRUS w nowym  2021 roku?

Jakie są stawki na KRUS za 2021 roku na ubezpieczenie chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe?

Na podstawie uchwały przyjętej w grudniu 2020 roku przez Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników wysokość miesięcznych składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2021 r. rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika wynosi 42,00 zł miesięcznie. Oznacza to, że te stawki nie uległy zmianie w porównaniu do poprzedniego kwartału.

W przypadku gdy rolnik, małżonek lub domownik objęty jest tym ubezpieczeniem na wniosek w zakresie ograniczonym, wówczas stawka ta 14 zł miesięcznie.

 

Jaka jest stawka KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w I kwartale 2021 roku?

Podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w I kwartale 2021 r. jest równa 10% obowiązującej w grudniu 2020 roku emerytury podstawowej, która wynosiła 972,40 złotych, co oznacza, że miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi 97,00 zł miesięcznie.

Podstawową składkę opłacają rolnicy prowadzący gospodarstwo do 50 ha oraz współmałżonkowie i domownicy rolników.

Wyższe stawki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe obowiązują rolników prowadzących gospodarstwa o większym areale:

  • od 50 do 100 ha przeliczeniowych miesięczna stawka wynosi 117 zł;
  • od 100 do 150 ha przeliczeniowych miesięczna stawka wynosi 233 zł;
  • od 150 do 300 ha przeliczeniowych miesięczna stawka wynosi 350 zł;
  • od 300 ha przeliczeniowych miesięczna stawka wynosi 467 zł.

 

Opłacenie składek KRUS za I kwartał zazwyczaj do końca stycznia

Zazwyczaj termin opłacenia składek za I kwartał 2021 roku przypada na 31 stycznia, jednak w 2021 roku termin ten przypada w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego rolnicy mogą opłacić składki na KRUS do poniedziałku 1 lutego 2021 roku.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

PZPRZ apeluje do Premiera o interwencje w sprawie wysokich cen nawozów

22.10.2021

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do Premiera pilną interwencję w sprawie wysokich cen nawozów i środków ochrony roślin. Obecna sytuacja powoduje bowiem, że rolnicy nie mają co liczyć na jakiekolwiek zyski z produkcji. W efekcie ograniczą stosowanie nawozów.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w piśmie skierowanym na ręce Mateusza Morawieckiego informuje, że poddaje permanentnej ocenie koszty produkcji płodów rolnych. Wynika z nich, że przy obecnych cenach nawozów mineralnych, które wzrosły w krótkim czasie o kilkadziesiąt a nawet o ponad 100% nie ma możliwości ich zrównoważenia przychodami ze sprzedaży płodów rolnych, bo zboża w tym samym czasie podrożały zaledwie o kilkanaście procent.

 

Nawozy drogie, a zboża tanie

Zdaniem PZPRZ takie wzrosty cen to nic innego jak zamknięcie rolnikom drogi do racjonalnego postępowania w zakresie nawożenia, polegającego na stosowaniu zbilansowanych dawek wszystkich składników, ponieważ zastosowanie nawozów w pełnym zakresie spowodowałoby na tyle duże podniesienie kosztów produkcji, że nawet na najlepszych glebach osiągnięcie zysku z uprawy zbóż, czy rzepaku (które to gatunki w zasadniczej mierze decydują o sytuacji finansowej naszych gospodarstw)  byłoby praktycznie niemożliwe. PZPRZ przypomina jednocześnie, że bardzo dobre gleby stanowią tylko niewielki odsetek powierzchni naszych gospodarstw, bo większość naszych gleb charakteryzuje się, co najwyżej średnią jakością, a ponad 30 procent to gleby lekkie i bardzo lekkie.

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

CBA zatrzymało byłego prezesa SM Bielmlek!

20.10.2021

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa spółdzielni mleczarskiej „Bielmlek” Tadeusza R. Zarzuca mu się niegospodarność w zarządzaniu mleczarnią, która ostatecznie ogłosiła upadłość narażając na straty rolników- dostawców mleka.  

Oprócz Tadeusza R. byłego wiceministra rolnictwa oraz senatora Prawa i Sprawiedliwości, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało także dwóch byłych członków zarządu upadłej spółdzielni „Bielmlek” z Bielska Podlaskiego.

 

Niegospodarność w zarządzaniu „Bielmlekiem”

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie śledztwo dotyczące między innymi niegospodarności w zarządzaniu „Bielmlekiem”. Postępowanie w tym wątku obejmuje lata 2014-2016.

 

- W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali dzisiaj na terenie Podlasia trzy osoby, wśród których są Prezes Zarządu „Bielmlek” Spółdzielnia Mleczarska w upadłości oraz dwóch byłych członków zarządu spółki. Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące działania na szkodę spółdzielni poprzez podejmowanie niekorzystnych ekonomicznie decyzji – informuje Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi m.in. o wyłudzanie nieuzasadnionych ekonomicznie pożyczek, których spółdzielnia nie była w stanie uregulować, co doprowadziło ją w efekcie do bankructwa. Prokuratorzy mówią o wyrządzeniu szkody majątkowej w wysokości 80 mln zł

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy KRUS będzie mógł tworzyć TUW?

20.10.2021

Rząd planuje powołać do życia towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych dla rolników. Prawo inicjowania tego przedsięwzięcia oraz obejmowania w nim udziałów  ma otrzymać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zgodnie z przepisami KRUS może inicjować i wspierać rozwój ubezpieczeń dla rolników i członków ich rodzin, prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych stosownie do przepisów o działalności ubezpieczeniowej. W szczególności Kasa może udzielać pomocy w powstawaniu i działalności takich towarzystw.

 

Projekt będzie konsultowany

Dlatego do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia MRIRW w sprawie gospodarki finansowej KRUS, który zakłada uszczegółowienie katalogu wydatków, które są finansowane ze środków funduszu składkowego o takie właśnie inicjatywy związane z obejmowaniem udziałów towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.  

 

Ile pieniędzy rząd otrzyma TUW?

Jako źródło finansowanie inicjatyw związanych z powstaniem TUW rozporządzenie wskazuje ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, która obecnie jest procedowana w Sejmie. W niej z kolei możemy przeczytać, że finansowanie objęcia przez fundusz składkowy udziałów w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych może pochodzić ze środków pochodzących z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ile pieniędzy rząd przeznaczy na stworzenie TUW jeszcze nie wiadomo. Po wejściu w życie przepisów ustawy budżetowej, zostaną bowiem dokonane odpowiednie zmiany w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 

WK

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Z roku na rok mniej rolników ulega wypadkom – ile odszkodowań wypłacił KRUS w 2020 roku?

W ostatnich 5 latach średnio o 20% co rocznie spadała liczba zgłoszeń wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Ile odszkodowań wypłacił KRUS w 2020 roku?

czytaj więcej

Wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Ale nie dla wszystkich

KRUS podała, że wzrosną składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika od 1 kwietnia 2021 r. Ile wyniesie wymiary składki na ubezpieczenie zdrowotne dla tych grup?

czytaj więcej

Emerytury rolnicze bardzo niskie. System wymaga reformy

W Polsce rolnicy, którzy żyją wyłącznie z pracy w gospodarstwie rolnym, niezależnie od tego, jaką składkę wpłacają do KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i ile lat pracują w gospodarstwie, otrzymują emeryturę w wysokości zaledwie około 1100 zł netto.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.