Co prawda podstawowe zasady usług utylizacji nie uległy zmianom, to zmieniła się kategoria wagowa trzody. Wcześniej były cztery kategorie, teraz są tylko dwie do 50 kg i od 50 kg.
Kto może z tego skorzystać?
– Pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Wsparcia nie mogą jednak otrzymać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE - gąbczaste zwyrodnienie mózgu) – informuje ARiMR.
Jeżeli w gospodarstwie padnie bydło poniżej 48 miesiąca życia lub owce i kozy poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% poniesionych przez producenta rolnego kosztów. ARiMR dodaje, że dofinansowanie nie obejmuje podatku VAT, gdy rolnik jest jego płatnikiem.