Wprowadzenie na szeroką skalę pomocy inwestycyjnej w formie instrumentów finansowych – a dokładnie kredytu z gwarancją spłaty i ewentualną dopłatą do odsetek to ważna zmiana w porównaniu z poprzednimi programami. Przez lata przyzwyczailiśmy się do pomocy w formie dotacji pokrywającej część kosztów inwestycji – taka pomoc funkcjonowała od czasów SAPARD. W nowej odsłonie unijnych funduszy na inwestycje w rolnictwie trzeba będzie się jednak liczyć z tym, że dotacje będą osiągalne jedynie na wybrane rodzaje inwestycji i ich pozyskanie będzie znacznie trudniejsze niż dotychczas.
Mniejszy budżet na inwestycje
Skąd taka zmiana podejścia? Można przypuszczać, że jest to pokłosie ograniczonych środków na pomoc w ramach II filaru. Ostateczny konsensus co do budżetu nowej WPR sprowadził się do redukcji środków finansowych przeznaczonych na pomoc w II filarze, w zamian za zachowanie w miarę przyzwoitego finansowania w dopłatach bezpośrednich. Polska dodatkowo zdecydowała jeszcze o przesunięciu 30% budżetu II filaru na powiększenie dopłat bezpośrednich, tak więc skromny budżet inwestycyjny został jeszcze dodatkowo uszczuplony.
Przymierzając się do inwestycji w gospodarstwie, warto więc dokładnie przyjrzeć się propozycjom KPS i samemu ocenić, czy jest na co czekać.