W Sejmie pojawił się projekt ustawy budżetowej na 2023 r. Izba niższa rozpocznie prace nad dokumentem na zbliżającym się posiedzeniu.
W cieniu agresji Rosji na Ukrainę
W projekcie czytamy, że ustawa budżetowa na 2023 r. został przygotowany z uwzględnieniem aktualnej sytuacji makroekonomicznej pozostającej w cieniu agresji Rosji na Ukrainę. Wybuch wojny znacząco zmienił perspektywy gospodarki w bieżącym i kolejnym roku. Wzrost niepewności, zaburzenia w handlu i na rynkach finansowych oraz globalny wzrost cen spowodował, że prognozowane tempo wzrostu w roku bieżącym i kolejnym będą niższe, pomimo dobrych wyników polskiej gospodarki w I kwartale br. Według prognoz służących do opracowania projektu ustawy budżetowej realny PKB w 2022 r. zwiększy się o 4,6%, a w 2023 r. tempo jego wzrostu wyniesie 1,7%.
Po stronie wydatkowej budżetu państwa na rok 2023 zabezpieczono niezbędne środki na kontynuację dotychczasowych, priorytetowych działań, jak również na realizację nowych w odpowiedzi na zaistniałą sytuację geopolityczną i makroekonomiczną.
Budżet państwa na rok 2023 uwzględnia m.in.:
· zwiększenie finansowania potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej z 2,2% PKB do 3% PKB
· środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny takie jak Program „Rodzina 500+”, realizację świadczenia „Dobry Start” oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO),
· wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia
· waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8%,
· wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8%,
· wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli na poziomie 7,8%,
Prognozowany deficyt budżetu państwa w 2023 r. wyniesie nie więcej niż 68 mld zł.