4 filary zrównoważonej produkcji wołowiny
W ostatnim numerze naszego tygodnika pisaliśmy, iż zaplanowane na tegoroczne spotkanie tematy przyćmiła sytuacja w Ukrainie, która zachwiała rynkami rolnymi na świecie, a tocząca się wojna, drastyczne wzrosty kosztów produkcji, każą stawiać pytania o bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej i świata. I chociaż wydaje się, że strategia "Od pola do stołu" została zawieszona, to pewne jest, że po uspokojeniu sytuacji kwestia przekształcania hodowli bydła mięsnego w bardziej zrównoważoną, dążącą do niskoemisyjności stanie się jeszcze bardziej aktualna.
Wśród prelegentów tegorocznej edycji Forum Wołowiny znalazło się wielu ekspertów z branży z kraju i zagranicy, takich jak: Jean Pierre Fleury – przewodniczący Grupy Roboczej Wołowina i Cielęcina COPA COGECA, dr Jean Baptiste Dolle – kierownik departamentu środowiska w French Livestock Institute, Jerzy Wierzbicki z PZPBM i Jacek Zarzecki z PZHiPBM, dr hab. Jacek Walczak z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach i wielu innych.
Rolnictwo zrównoważone w sektorze wołowiny obejmuje cztery główne kwestie, są nimi: stosowanie antybiotyków, dobrostan, emisyjność oraz długofalowe zabezpieczenie finansowe. Jak podkreślił Jean Pierre Fleury, hodowcy nie powinni sami ponosić kosztów niskoemisyjności i magazynowania CO2 finansowym zabezpieczeniu.