Mleczność krów jest ściśle powiązana z jakością paszy
O czystość i jakość paszy należy zadbać już bezpośrednio na polu. Jak zapewnia Patryk Piontek, ekspert Claas Polska - jedynie efektywne zebrany materiał roślinny o wysokiej czystości jest gwarantem dobrej jakościowo paszy, którą chętnie pobiorą krowy ze stołu paszowego.
Potwierdzeniem tej tezy są testy przeprowadzone przez ekipę Claas Polska, podczas których sprawdzano jak użycie kosiarki Claas Disco oraz przetrząsacza Volto wpływa na jakość uzyskanej sieczki. Testy przeprowadzono w gospodarstwie Piotra Olejniczaka, który hoduje bydło mleczne w Zamysłowie, w okolicach Stęszewa.
Gospodarstwo Państwa Olejniczaków prowadzone jest już od trzech pokoleń i nastawione jest głównie na produkcję mleka. Na areale około 110 ha znajdują się uprawy kukurydzy na kiszonkę, buraków cukrowych, pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, lucerny oraz łąki.
– Gospodarstwo prowadzę razem z ojcem już 7 lat, w tym czasie udało nam się podnieść wydajność krów mlecznych o około 1000 litrów na sztukę – przyznaje Piotr Olejniczak – Bardzo dobrze wiemy, że mleczność krowy jest mocno uzależniona od jakości pokarmu jaki pobiera – dodaje.
Utrzymywane przez rolników stado od 36 lat gospodarstwo znajduje się pod oceną użytkowości mlecznej, prowadzonej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, dzięki czemu efektywne zarządzanie stadem oparte jest o rzetelne dane i parametry utrzymywanych zwierząt.