Na jakch stanowiskach sadzić róże?
Róże o ciemnych kwiatach powinniśmy sadzić tam, gdzie słabiej operuje słońce. W miejscu silnego operowania grozi im poparzenie i dlatego w południowej części ogrodu lepiej sadzić róże kwitnące w jasnych kolorach. Krzewy te, niezależnie od koloru kwiatów, źle rosną w zacienionych zakątkach ogrodu, przy północnych ścianach budynków czy też pod konarami drzew. Nie lubią również ciężkiego, wciąż wilgotnego podłoża. Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować dla nich stanowisko, czyli grunt starannie przekopać widłami szerokozębnymi na głębokość około 50 cm, usunąć chwasty, szczególnie te trwałe, jak perz, pokrzywy, i wzbogacić kompostem. Po upływie kilku do kilkunastu dni możemy rozpocząć sadzenie.
Róże zazwyczaj są do nabycia z gołym korzeniem, toteż przed sadzeniem należy bryłę korzeniową na 5 godzin zanurzyć w wodzie. Po wyjęciu z kąpieli wodnej pędy i korzenie skracamy do 30 cm, nie uszkadzając korzeni włośnikowych, odpowiadających za pobieranie wody z gleby. Usuwamy głównie korzenie uszkodzone, splątane i martwe. W wyznaczonym miejscu wykopuje się dołek na taką wielkość, by korzenie swobodnie się rozchodziły. W nim należy usypać kopczyk z urodzajnej gleby, na którym rozkładamy korzenie sadzonej rośliny. Przysypujemy warstwą ziemi, delikatnie potrząsając rośliną, by ziemia dostała się we wszystkie zakamarki i wypełniła przestrzeń między korzeniami. Po przysypaniu uklepujemy. Ważne, by miejsce szczepienia znalazło się około 3–5 cm pod powierzchnią ziemi.
Róże z osłoniętymi korzeniami mają chronione korzenie przed uszkodzeniem i wysychaniem warstwą mchu i ziemi, a z zewnątrz osłonięte są siatką z włókna. Takie krzewy sadzimy do gleby razem z osłoną, która po pewnym czasie ulegnie rozkładowi.