Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się pytanie z pozoru proste, ale dla wielu rolników nie do końca jasne w kontekście nowych przepisów dotyczących dopłat bezpośrednich od 2023 roku. Jedna z uczestniczek zapytała o to,
Czym jest norma DKR 8?
Przypomnijmy, że norma DKR nr 8 dotyczy ugorowania gruntów. Jest w niej określony minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, i na wszystkich użytkach rolnych, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.
Norma ta będzie wdrożona od 2024 r. Rolnicy mający powyżej 10 ha będą musieli przeznaczyć:
- co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane,
- co najmniej 3% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczyć na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, pod warunkiem, że rolnik zobowiąże się przeznaczyć co najmniej 7% swoich gruntów ornych na obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, w ramach bardziej zaawansowanego ekoschematu,
- co najmniej 7% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3% będą stanowić obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.
Obiekty nieprodukcyjne to m.in.:
- elementy krajobrazu objęte obowiązkiem zachowania lub elementy charakterystyczne dla kultury,
- grunty ugorowane, w tym ugory z roślinami miododajnymi, bez stosowania środków ochrony roślin,
- żywopłoty, pasy zadrzewione, zadrzewienia liniowe lub pojedyncze drzewa,
- rowy,
- zagajniki śródpolne,
- oczka wodne,
- miedze śródpolne, strefy buforowe działek,
- pasy gruntów kwalifikujące się do płatności wzdłuż obrzeży lasu (bez produkcji) bez stosowania środków ochrony roślin.