1. Miejsce - sektor krycia loch
W sektorze krycia możemy mieć różne rodzaje kojców: pojedynki, kojce grupowe lub samobloki. Pod rodzaj tych stanowisk dobieramy metody pracy podczas inseminacji. Jeśli mamy kojce pojedyncze, to do nich wstawiamy grupę loch odsadzonych. W kojcach pojedynczych możemy też wyszukiwać ruje u loszek. W pojedynkach kryjemy zwierzęta i trzymamy je przez cztery tygodnie po pokryciu, do badania USG. Dopiero po potwierdzeniu ciąży zganiamy zwierzęta do zbiorówek.
Ruje możemy też stymulować i wyszukiwać w kojcach zbiorowych, w nich również możemy inseminować lochy, choć jest to trudniejsze w praktyce do wykonania niż w pojedynkach czy samoblokach, ponieważ samice w rui obskakują się wzajemnie i trzeba być bardzo ostrożnym, kryjąc w takim zamieszaniu. W kojcu zbiorowym ważne jest odebranie samicy z grupy do 4. dnia po kryciu, jeśli inne świnie w kojcu pozostają w dalszej stymulacji. Ważne jest trzymanie się czwartej doby po pokryciu jako momentu separacji od niepokrytych samic. Po tym czasie dochodzi do zagnieżdżania się zarodków w macicy i przez najbliższy czas, tj. 3 tygodnie lochy powinny mieć zapewniony spokój. Najwygodniejszą do pracy opcją są kojce samoblokujące, jest to połączenie wszystkich walorów pojedynek i zbiorówek w jednym. Samobloki są jednak najdroższe przy zakupie.
Pamiętać należy o regularnym myciu i dezynfekcji sektora krycia, w praktyce często jest to pomijany element i w rezultacie myje się te stanowiska raz na pół roku.
Warto pamiętać, że rozród świń jest zależny od długości dnia świetlnego, dlatego oświetlenie sektora krycia jest bardzo ważną sprawą. Należy w nim zapewnić oświetlenie przez minimum 12 godzin dziennie, a najlepiej 16 godzin. Światło musi być mocne od 280 do 320 luxów. W tym celu często montuje się lampy nad korytami tak, by przy minimalnej ich liczbie zapewnić samicom mocne światło, padające prosto w oczy. Dobre oświetlenie odgrywa znaczącą rolę nie tylko w stymulacji rui, ale też w zagnieżdżaniu się zarodków.