7 zasad, które pozwolą zmniejszyć ryzyko pożaru zboża czy maszyny rolniczej
Miesiące lipiec i sierpień nie tylko kojarzone są z wakacjami. W tym czasie rolnicy prowadzą intensywne prace żniwne na swoich polach, dlatego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie) przypomina o zagrożeniach pożarowych związanych z prowadzeniem prac żniwnych.
W tym gorącym okresie strażacy wyjeżdżają często do pożarów zboża na pniu, ścierniska czy słomy. Zdaniem strażaków z PSP w Środzie Wlkp., znaczna ich część jest wynikiem nienależytego zabezpieczenia sprzętu.
Oto jakie czynności należy wykonać, aby znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru:
- zabezpieczyć rury wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,
- codziennie sprawdzić i wyczyści wszystkie newralgiczne podzespoły maszyny, zwłaszcza kombajnu i prasy,
- benzynę czy olej napędowy przechować w ilości nie przekraczającej dobowego zapotrzebowania, najlepiej w zamkniętych, metalowych pojemnikach, w odległości co najmniej 10 m od miejsca omłotów, od stogu, w miejscu oczyszczonym z materiałów palnych,
- wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajn w gaśnice, beczkę z wodą o pojemności min. 200 l.
- wskazane jest też zabezpieczenie sprzętu (ciągnik z pługiem czy talerzówką) do oborania miejsca powstania pożaru,
- nie palić tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów, podczas zbioru oraz przy transporcie palnych płodów rolnych,
- zapewnić możliwości, na wypadek pożaru, bezpiecznego i szybkiego opuszczenia przez ludzi i sprzęt ze stodoły lub innego pomieszczenia gospodarczego.