Integrowana produkcja chmielu i global G.A.P. – konferencja w Jastkowie pod Lublinem
Konferencja odbyła się w grudniu ub. roku w Jastkowie pod Lublinem. O oczyszczaniu gleb z pozostałości oleju kreozotowego na plantacjach chmielu mówili podczas spotkania prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Magdalena Popowska, jednocześnie prezeska firmy BACTrem oraz jej dyr. operacyjny Andrzej Berezowski.
Firma została w ub. roku wyróżniona nagroda główną „Zielonego Orła” dziennika Rzeczpospolita. To tylko jedna z nagród za opracowanie metody utylizacji drewna impregnowanego kreozotem. Metoda ta jest wykorzystywana w procesie utylizacji drewnianych podkładów kolejowych, w wyniku której otrzymywany jest odpad bezpieczny, pozbawiony kreozotu.
Po nasączanych kreozotem podkładach czy drewnianych słupach wykorzystywanych w uprawie chmielu w glebie pozostają zanieczyszczenia. Firma dysponuje także technologią biodegradacji składowych oleju kreozotowego w glebie czyli jej bioremediacji. Prowadzi też prace badawczo-rozwojowe nad biopreparatami stosowanymi doglebowo.
- Zajmujemy się pracami, które służą rolnictwu ekologicznemu – mówi Magdalena Popowska. Ich celem jest rozwój technologii nawozów wzbogacanych mikrobiologicznie i nawozów organicznych i organiczno-mineralnych służących poprawie jakości gleb. Biopreparaty są dedykowane przekształcaniu nawozów naturalnych m.in. upłynnianiu obornika i pomiotu, rozkładowi materii organicznej, w tym zwiększeniu dostępności fosforu, redukcji odoru czy wyeliminowaniu potencjalnych patogenów, jaj pasożytów, antybiotyków oraz bakterii opornych na antybiotyki.