Znaczenie małych mleczarni dla europejskiego rynku
Jak podaje EDA (Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie) na terenie Unii Europejskiej działa 12 000 zakładów zajmujących się przetwórstwem mleka. W tej liczbie odnajdziemy zakłady 10 koncernów, które znajdują wśród 20 mleczarskich światowych gigantów (patrz artykuł: TOP 20 największych mleczarń na świecie).
Duża cześć pozostałych z nich to niewielkie przetwórnie zaopatrujące rynek lokalny. W kraju największej europejskiej mleczarni, czyli duńskiej ARLI, funkcjonuje jeszcze 30 innych małych mleczarni. Przetwarzają one 10% krajowej produkcji mleka. Zajmują się głównie produkcją mleka spożywczego, serów i masła. Część ich wyrobów jest eksportowana poprzez wyspecjalizowane firmy.
We Francji znajduje się z kolei 350 zakładów przetwórczych produkujących w niewielkiej skali. Stanowią one 15% francuskiego rynku serów. Mleko w nich przetwarzane skupowane jest z 18 000 tysięcy gospodarstw. Sprzedaż serów wprowadzanych przez nie na rynek stanowiła w 2019 roku 2,1 miliarda euro. W ubiegłym roku uległa zmniejszeniu o blisko 200 mln euro ze względu pandemię koronawirusa. Duża część z nich trafiała do gastronomii i lokalnych stołówek w szkołach czy urzędach.
Innym państwem, gdzie bardzo szybko zaczęły się rozwijać małe mleczarnie są Włochy. Tradycyjna produkcja była tam zawsze obecna. Obok dominujących na rynku koncernów jak Pamralat (obecnie Lactalis) czy Granarolo, funkcjonowało przez lata setki drobnych przetwórni. Obecnie jest ich już 4000. Działalność w mniejszej skali jest na tyle popularna, że duże przedsiębiorstwa zajmujące się dotychczas dostarczaniem technologii do wielkich fabryk produktów mleczarskich zaczęły tworzyć działy zajmujące się oprzyrządowaniem na potrzeby mniejszych uczestników rynku. Tym samym oferta minimleczarni powiększyła się o inne oprócz serów produkty. Dostarczają one na rynek również jogurty czy lody.
Wysoki udział małych lub mikromleczarni w rynku występuje również w Hiszpanii. Łączna sprzedaż tamtejszych producentów wynosiła w roku 2020 – 13 miliardów euro. W tym blisko 4 miliardy euro jest generowane przez lokalnych producentów. Znacząca część z nich jest eksportowana. W szczególności te produkowane z mleka koziego i owczego.