Jak rozliczyć VAT od współwłasności?
Planujemy z sąsiadem kupić po sezonie kukurydzianym, okazyjnie mało używany kombajn zbożowy na współwłasność. W jaki sposób rozliczać VAT od zakupu maszyny oraz od wydatków eksploatacyjnych?
Marek K. (województwo śląskie)
Odpowiedź eksperta VAT
Zgodnie z art. 86. 1. ustawy o VAT "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, […] przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego […]". Zatem problem rozliczenia VAT (zakładamy, że obaj rolnicy są czynnymi podatnikami VAT) będzie dotyczył umownej proporcji wielkości wykorzystania przedmiotowego kombajnu przez wspólników.
Dla celów dowodowych wspólnicy powinni zawrzeć ze sobą umowę wspólnego korzystania z maszyny, w której będzie określona proporcja procentowa wykorzystania maszyny. Według tej proporcji każdy ze wspólników może rozliczać VAT naliczony od zakupu maszyny i od kosztów eksploatacji. Od strony praktycznej faktura zakupu maszyny powinna być wystawiona na obu wspólników z pełnymi danymi (w tym dwa NIP), w 2 egzemplarzach, co udokumentuje własność. Faktury na wydatki eksploatacyjne nie muszą być wystawiane na obu wspólników, np. na paliwo – każdy ze wspólników może kupić je na swoje imię, pamiętając o związku z czynnościami opodatkowanymi.
W przypadku zakupu usług remontowych i części zamiennych powinny być wystawiane faktury na obu wspólników. Dla celów dowodowych podatnicy powinni mieć w dokumentacji oryginały umowy, a na odwrocie faktur należy wpisywać odpowiednią adnotację o sposobie odliczania części podatku VAT.
Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska