Jak oblicza się wysokość miesięcznego docohdu na osobę w rodzinie studenta?
Taki właśnie sposób obliczania dochodu przewiduje art. 88 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
W myśl zaś art. 3 pkt 2a tej ustawy dochód wylicza się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Zatem przy ustalaniu dochodu na rok akademicki 2021/2022 uwzględniano dochód rodziny w 2020 r. W przypadku dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego jest on określany na podstawie obwieszczenia GUS. Przeciętny, roczny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2020 r. 3819 zł. Prawidłowo więc przyjęto u Państwa dochód z gospodarstwa osiągnięty w 2020 r.
Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 4b ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, dochód powiększa się o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym uzyskano dochód, jeżeli jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych. Dlatego do dochodu doliczono zarobki Pana żony, która podjęła pracę w 2021 r.