Zboża w paszy dla świń
W typowych mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla warchlaków, tuczników i loch, wytwarzanych w gospodarstwie, zboża stanowią 60–90% składu. Najpowszechniej uprawiane w naszym kraju zboża to pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto i owies. Według GUS ich zbiór w Polsce w 2022 roku wyniesie 36 mln ton. Powierzchnia zasiewów wymienionych zbóż (bez kukurydzy) wraz z podstawowymi mieszankami zbożowymi objęła ok. 5,9 mln ha. Najwięcej uprawiano pszenicy (ponad 2,5 mln ha), na drugim miejscu znalazło się pszenżyto, uprawiane na ponad 1,2 mln ha. Kolejne uprawy to jęczmień i żyto (0,6–0,7 mln ha).
Popularne pszenżyto w dawce
Pszenżyto powstało ze skrzyżowania pszenicy i żyta. W efekcie tego krzyżowania i dalszych prac hodowlanych osiągnięto zboże charakteryzujące się wysoką plennością i jakością ziarna oraz podwyższoną w stosunku do pszenicy żywotnością. Średnie plony pszenżyta ozimego oszacowane w tym roku wyniosły 45,7 dt/ha i były niższe o 8,8 dt w porównaniu z uprawami pszenicy ozimej (54,5 dt/ha). Niemniej jednak należy podkreślić, że uprawa pszenżyta zazwyczaj prowadzona jest w naszym kraju na słabszych glebach, bardziej zakwaszonych, przy mniejszym nawożeniu azotowym i agrotechnice.
Według COBORU w sezonie 2020/21 średni plon wzorcowych odmian pszenżyta wyniósł w Polsce 82,3 dt/ha. Uzyskano go przy niskim poziomie agrotechniki, bez dokarmiania dolistnego i z przeciętną dawką nawożenia azotowego. Przy wysokim nawożeniu (40 kg N/ha), pełnej ochronie i nawożeniu dolistnym, plon ten wyniósł 93,4 dt/ha. Wyniki takie osiągnięto przy uprawie takich odmian jak SU Liborius, SU Favonius, SU Atletus i Tadeus.