Od maja do listopada 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) potwierdzono w 41 krajach świata u drobiu i dzikiego ptactwa. Obecna aktualnie w Afryce, Azji i Europie choroba jest zagrożeniem dla stabilności gospodarczej, bezpieczeństwa żywności i źródeł utrzymania hodowców. Podtypy pojawiające się aktualnie w stadach na całym świecie to H5N1, H5N3, H5N4, H5N5, H5N6 lub H5N8.
Grypa ptaków ma swój sezonowy wzór, potwierdzony w ciągu ostatniej dekady, przy czym większość ognisk pojawia się zimą na półkuli północnej. Obserwując dane zgłoszone do Światowego Systemu Informacji o Zdrowiu Zwierząt (OIE-WAHIS), można lepiej przewidzieć dynamikę sezonową: epidemia zwykle zaczyna się nasilać w październiku, osiąga szczyt w lutym i trwa do kwietnia.
Niezwykle istotnym jest zgłaszanie wszystkich ognisk i przypadków wystąpienia wirusa, zarówno u drobiu jak i dzikich ptaków, żeby zapewnić dokładne monitorowanie rozprzestrzeniania się choroby. Nowe obowiązki sprawozdawcze wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację epidemiczną, zmiany w przepisach są konieczne, żeby pomóc hodowcom, tracącym źródła dochodu.