Gdy odwiedzamy Koło Gospodyń Wiejskich Grupa dla Rybna Wielkiego, panie mają pełne ręce pracy. Akurat dojrzała papryka, więc trzeba ją zawekować. Na ogromnej patelni, smażą się wiśnie na konfiturę. Rozmawiamy przy szklaneczce orzeźwiającego podpiwku – to napój z jęczmienia i chmielu, który zdobył III miejsce w konkursie „Smaki na lato”.
KGW z Rybna Wielkiego zdobywa nagrody i dyplomy
Koło powstało 9 lat temu i obecnie liczy 10 członków. Żeby pozyskać środki na wyposażenie kuchni, panie ukończyły 3-miesięczny kurs gotowania. Siedziba mieści się na sali wiejskiej, w budynku dawnej szkoły.
– Staramy się zamykać w słoiczku wszystko, co się da – mówi pani Monika Zawierowska-Srocka – ale starymi metodami. Wszystko jest albo wysmażane albo gotowane. Nie używamy żadnych ulepszaczy, konserwantów. Produkty pochodzą z naszych ogródków lub od zaprzyjaźnionych rolników i sadowników. Bardzo pilnujemy jakości produktu.
Gospodynie spotykają się najczęściej w sześcioosobowym zespole. Wszystko ustalają wspólnie, nie ma kłótni.
– Lubimy brać udział w różnych konkursach kulinarnych, gminnych oraz ogólnopolskich – opowiada pani Monika. – Chcemy się po prostu rozwijać. Mamy na swoim koncie dwie Perły: za marmoladę z rabarbaru i smalec z pieca. Cieszymy się, że jury docenia walory smakowe naszych przetworów.
Na tegorocznych „Smakach na lato” gospodynie z Rybna Wielkiego zdobyły aż 5 dyplomów: za marmoladę rabarbarową z imbirem (w dwóch kategoriach), smalec z mięsem z piekarnika, konfiturę z wiśni oraz podpiwek. W XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki regionów” 2023 na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt otrzymały natomiast nominację do trzeciej Perły.