Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027”. Precyzuje ono dotychczasowe ogólne warunki przyznania płatności dobrostanowych, które zostały ustalone w PS WPR na lata 2023 - 2027. Z założenia ten ekoschemat ma na celu stworzenie warunków do zapewnienia określonym grupom zwierząt podwyższonych warunków utrzymania względem tych wynikających z obowiązujących w tym zakresie przepisów powszechnie obowiązujących.
Wiele wariantów ekoschematu "Dobrostan zwierząt"
Z tego eksochematu mogą skorzystać niemal wszyscy hodowcy zwierząt w Polsce. Warunkiem oczywiście jest realizacja poszczególnych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w ramach następujących wariantów:
- Dobrostan loch;
- Dobrostan tuczników;
- Dobrostan krów mlecznych;
- Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach;
- Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym;
- Dobrostan opasów;
- Dobrostan owiec;
- Dobrostan kur niosek;
- Dobrostan kurcząt brojlerów;
- Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa;
- Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach;
- Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym;
- Dobrostan kóz.
Jak zaprojektowano w przepisach, realizacja praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt polega na przestrzeganiu wymogów minimalnych dotyczących dobrostanu zwierząt określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia oraz wymogów wykraczających poza te wymogi minimalne, określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.