Podstawowe wymogi dla świń w ekoschemacie
Podstawowym warunkiem realizacji „Ekoschematu – Dobrostan zwierząt” jest wybór praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach oraz innych zestaw obowiązkowych praktyk. Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany będzie do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Wymóg ten zacznie obowiązywać od 2024 r. Rolnik będzie musiał także posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt.
Co zrobić, żeby świnie nie obgryzały ogonów?
W przypadku dobrostanu świń, aby przeciwdziałać wzajemnemu obgryzaniu ogonów i ograniczyć potrzebę ich przycinania, świniom zapewnia się stały dostęp do wystarczającej ilości materiałów wzbogacających lub przedmiotów absorbujących ich uwagę. Powinny być one bezpieczne oraz powinny być jadalne lub nadawać się do żucia, lub nadawać się do badania lub do manipulacji. Świniom zapewnia się taką ilość różnych materiałów lub przedmiotów, które samoistnie lub w połączeniu z innymi materiałami zaspokajały będą potrzebę poznawania otoczenia i poszukiwania paszy zapobiegając znudzeniu i sfrustrowaniu.
Dobrostan loch: system jarzmowy
Przystępując do „Ekoschematu – Dobrostan zwierząt” hodowca będzie musiał także zagwarantować, że lochy nie będą utrzymywane w systemie jarzmowym. Ale jednocześnie dopuszcza się jednak utrzymywanie loch w jarzmie w okresie okołoporodowym nie dłużej jednak niż przez 14 dni.
Lochom trzeba będzie zapewnić zwiększoną o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach zgodnie z tabelą określającą minimalne wielkości tych powierzchni.
Zgodnie z PS WPR będą także następujące dodatkowe praktyki, w przypadku zapewnienia lochom zwiększonej o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchni bytowej:
- ściółka - zapewnienie utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału na powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek loch;
- odsadzanie prosiąt - prosięta odsadza się nie wcześniej niż w 35. dniu od dnia ich urodzenia.
Dobrostan tuczników: ile miejsca potrzebują?
Przystępując do ekoschematu trzeba będzie także zapewnić tucznikom zwiększoną o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach, zgodnie z tabelą określającą minimalne wielkości tych powierzchni.
Kolejny możliwa dodatkowa praktyka, w przypadku zapewnienia zwiększonej o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchni bytowej, to zapewnienie utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału na powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek zwierząt.
Jakie dopłaty na dobrostan?
Po przystąpieniu do „Ekoschematu – Dobrostan zwierząt” rolnik będzie otrzymywał płatność roczną przyznawaną do sztuki zwierzęcia. Do każdej praktyki przypisana będzie odpowiednia liczba punktów, która odpowiada wysokości szacowanej stawki za daną praktykę do sztuki zwierzęcia. Przyjęto, że 1 pkt jest równy 100 zł, czyli 22,47 euro.