Duża wydajność, niskie straty i wysoka jakość ziarna – CLAAS TRION w oczach testujących go użytkowników.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duża wydajność, niskie straty i wysoka jakość ziarna – CLAAS TRION w oczach testujących go użytkowników.

15.11.2021

Obecny od niedawna na rynku kombajn CLAAS TRION zbiera bardzo dobre recenzje. Polski oddział CLAAS przetestował go na wielu gospodarstwach rolnych w ramach tak zwanego DEMO TOUR. Zobaczmy jak najnowsza maszyna sprawdziła się w praktyce i jak oceniają go rolnicy.

Kombajn TRION został stworzony z myślą o różnych gospodarstwach, od małych rodzinnych pod duże wielkoobszarowe przedsiębiorstwa rolne oraz firmy usługowe. Głównym celem projektowym było zwiększenie wydajności, poprawa komfortu, mniej czasochłonna obsługa, niższe zużycie paliwa, wysoka jakość słomy oraz łatwość adaptacji do różnych roślin oraz warunków na polu. Kombajn można skonfigurować na bardzo dużo sposobów, zgodnie z potrzebami danego gospodarstwa. Może to być maszyna bardzo prosta, przystosowana do zbioru samych zbóż, ale można również ją przygotować do kukurydzy, trawy czy soi. Są również róże warianty podwozia oraz różne systemy omłotowo-separujące. W ostatnim czasie CLAAS Polska przeprowadził demonstracje polowe modelu TRION 660 w trzech różnych gospodarstwach rolnych, w różnych warunkach i różnych regionach Polski. Współuczestnikiem testów był też znany youtuber Mateusz Misiak (Matheo780).

Po pierwsze – zwiększona efektywność

Nowa seria kombajnów TRION w nowatorski sposób łączy wydajność z efektywnością i sprawdza się na każdym polu. Przestawienie maszyny z jednego rodzaju rośliny na drugi odbywa się w szybki i łatwy sposób. Młocarnia charakteryzuje się dużą przepustowością. Samoczynnie uczące się systemy wspomagania operatora pomagają w efektywnym i komfortowym zbiorze plonów. W trakcie testów polowych na polu rzepaku pana Łukasza Czupryn w woj. zachodniopomorskim, kombajn TRION 660 został szczególnie doceniany za wysoką wydajność, bardzo dobrą jakość ziarna oraz niskie straty nie przekraczające 1% .

Wydajność serii TRION w każdych warunkach zbioru sprawia, że kompromisy pomiędzy efektywnością a produktywnością należą już do przeszłości. Przyczynia się do tego sprawdzona technologia omłotu APS w połączeniu z systemem czyszczenia JET STREAM. Technologa ta, znacznie wpływa na jakość pozyskanego ziarna i słomy, co docenił szczególnie pan Jerzy Kubacki z woj. wielkopolskiego, który zwrócił uwagę na wysoką jakość słomy oraz równy i wąski pokos. W gospodarstwie pana Jerzego jakość słomy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jest wykorzystywana w hodowli 700 sztuk bydła.

Testujący zwrócili także dużą uwagę na wielkość zbiornika (dostępne są pojemność od 8 000 do 12 000 litrów), a także szybkość rozładunku – do 130 litrów / sekundę. W oczach Mateusza Misiaka (Matheo780 na Youtube) duże uznanie uzyskała także rura rozładunkowa wyposażona w ruchomą końcówkę, która pozwala na precyzyjne napełnianie przyczep i regulację strumienia.

Po drugie – precyzja i komfort

Podczas testów TRION 660 w województwie małopolskim na polach pana Marcina Zagała  szczególnie doceniono znakomitą widoczność z nowej kabiny, która została przeprojektowana i dzięki temu jest teraz o wiele większa w porównaniu z kombajnami serii TUCANO. W wyposażeniu standardowym znajdziemy nową klimatyzację z całkowicie nowym prowadzaniem powietrza, duże schowki, aktywnie chłodzony schowek o pojemności 30 l na napoje czy też  prosty w obsłudze terminal CEBIS o wysokiej rozdzielczości. To właśnie na tym ekranie wyświetlają się wszystkie parametry związane z pracą kombajnu, a także samouczącego się systemu CEMOS AUTOMATIC. Jego funkcje automatyki wspierają operatora na bieżąco i w aktywny sposób podczas wykonywania wszystkich prac. Pan Jerzy Kubacki z Wielkopolski był pod wrażeniem płynnej pracy  kombajnu TRION wyposażonego w CEMOS. Na podstawie wielkości docelowych, takich jak jakość ziarna, jakość omłotu, czystość, jakość słomy i przepustowość, system sprawdza czujniki i ustawienia. Optymalizuje maszynę na bieżąco pracy aż do technicznych granic wydajności. Automatyczne przestrajanie ustawienia w czasie pracy i dostosowanie ich do warunków na polu było docenione szczególnie przez pana Marcina Zagała podczas pracy na wzniesieniach w Małopolsce.

Dużym wsparciem dla operatora są także systemy automatycznego prowadzenia. „TRION można wyposażyć w trzy automatyczne systemy kierowania, z których korzysta się zależnie od zastosowania: cyfrowy AUTO PILOT, sterowany satelitarnie system GPS oraz elektroniczno-optyczny LASER PILOT, który na życzenie można wyposażyć w FIELD SCANNER” – wyjaśnia Andrzej Kulczyński z CLAAS. Jak skwitował, testujący CLAAS TRION, w Gminie Rymań Łukasz Czupryn – „CEMOS AUTOMATIC powoduje, że w trakcie pracy prawie można odpocząć”.

Po trzecie – uniwersalność

Kombajny TRION można łączyć z wieloma przyrządami roboczymi CLAAS. Oprócz przyrządów żniwnych ze ślimakiem CERIO ze stałym stołem dostępne są również przyrządy żniwne VARIO, przyrządy żniwne taśmowe CONVIO oraz przyrządy żniwne składane. W szczególności do zbioru upraw rosnących blisko ziemi, takich jak groch czy soja, do wyboru jest seria MAXLEX ze ślimakiem wciągającym oraz taśmowy CONVIO FLEX, oba z elastycznym stołem. Ofertę przyrządów żniwnych uzupełniają zrywacze CORIO i CORIO CONSPEED do zbioru kukurydzy na ziarno oraz SUNSPEED do zbioru słonecznika. Istnieje również możliwość dostarczenia podbieracza SWATH UP. Dzięki automatycznemu rozpoznawaniu przyrządu roboczego TRION zawsze wie, jaki osprzęt jest zamontowany i automatycznie dostosowuje do niego wymagane ustawienia.

Przestawianie całej maszyny do zbioru określonej rośliny odbywa się komfortowo i wygodnie, a prędkość obrotowa poszczególnych bębnów  w układzie młocącym jest synchronizowana.

- Przestawianie wysokości walca wciągającego odbywa się bez użycia narzędzi. Odpowiednie położenie jest zaznaczone nalepką.”– wymienia Andrzej Kulczyński – Zmiana segmentów klepiska wstępnego odbywa się łatwo poprzez chwytacz kamieni. Segment klepiska głównego stanowi 63% całego klepiska i daje się łatwo wyciągnąć z boku. I tak po zbiorze zbóż TRION jest już gotowy na kukurydzę – dodaje.

Po czwarte – łatwe czyszczenie i szybka konserwacja

Na potrzeby zbioru materiału siewnego lub pod koniec sezonu konieczne jest całkowite czyszczenie maszyny. W tym celu TRION zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich komponentów. Na młocarni, po obu stronach maszyny znajdują się duże otwory konserwacyjne. Wokół skrzyni sitowej, rotorów i zbiornika ziarna znajduje się również wystarczająca ilość wolnego miejsca dla wszystkich czynności związanych z czyszczeniem. Pan Marcin Zagała zwrócił szczególną uwagę na możliwość szybkiego oczyszczenia i przesmarowania maszyny w 5 minut. To jednak nie wszystko. CLAAS, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów wprowadził 3 poziomy usług serwisowo-gwarancyjnych MAXI CARE wraz z wydłużonymi i rozszerzonymi okresami obsługi.

 

Nowy CLAAS TRION można obecnie zamówić już w ramach oferty Przedsmak 2022 gdzie na zainteresowanych czekają bardzo ciekawe warunki, jak atrakcyjne finansowanie , dodatkowe rabaty nawet do 7% (wrzesień) do 4% (grudzień), czy pakiet kontroli pożniwnej w cenie 1 PLN + VAT.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności

Zajrzyj do listopadowego numeru top agrar Polska i sprawdź o czym piszemy!

Najnowszy, listopadowy numer top agrar Polska jest już na rynku. Podejmujemy w nim jak zwykle wiele ciekawych i aktualnych tematów. Problemy na rynku kukurydzy, rolnicy w karbach wymogów warunkowości i ekoschematów, prognozy cen nawozów, czy rola poplonu w zmianowaniu - to tylko niektóre z nich.

czytaj więcej

Aplikacja Claas Connect ułatwi użytkowanie, monitorowanie i naprawy maszyn

Jako użytkownik maszyn, rolnik wielokrotnie potrzebuje dostępu do informacji o nich. Zamiast łatwej do zagubienia dokumentacji papierowej, Claas proponuje swoim klientom bezpłatną, łatwą w obsłudze platformę Claas Connect.

czytaj więcej

Claas Silver Line – linia części zamiennych dla starszych maszyn

W wielu gospodarstwach pracują maszyny z wieloletnim stażem, dla których znalezienie części zamiennych w rozsądnej cenie może okazać się wyzwaniem. Claas wychodzi naprzeciw potrzebom rolników z linią części specjalnie dla starszych maszyn. Gdzie ich szukać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)