Zarząd ZP-DiWR przekazał apel do premiera Morawieckiego, w którym zaznacza, że wszyscy rolnicy w kraju powinni być objęci rekompensatą jednakowej wysokości wszystkich, bez względu na posiadaną liczbę hektarów, w całym kraju od 15 grudnia 2022 roku. Związek uważa, że to był moment kiedy ceny zbóż i rzepaku drastycznie spadły.
- Zarząd Związku uważa, że w ramach zasady równości każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nie należy dzielić rolników na tych do 300 ha i tych powyżej ani na tych, którzy prowadzą indywidualne gospodarstwo, oraz tych, którzy gospodarują w formie spółki prawa handlowego, grup producentów rolnych czy państwowych jednostek organizacyjnych (np. instytutów badawczych) – czytamy w piśmie do premiera.
Duże gospodarstwa wykluczone z pomocy
Związek Pracodawców- Dzierżawców podkreśla, że gospodarstwa wykluczone z pomocy odgrywają znaczącą rolę w zaopatrywaniu kraju w produkty rolno-spożywcze, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto związek wymienia, że właśnie te większe gospodarstwa pełnią funkcję integratora, przez co mniejsze gospodarstwa zyskują dostęp do wiedzy, technologii, kapitału i rynków zbytu.
- To właśnie ta grupa gospodarstw decyduje o konkurencyjności polskiego rolnictwa. Z kolei straty w gospodarstwach powyżej 300 ha ze względu na wspólny rynek płodów rolnych są takie same. Zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o pilną reakcję w tej sprawie oraz równe traktowanie rolników – apeluje związek.
Oprac. dkol na podst. ZP-DiWR
Fot. Envato Elements/Kancelaria Premiera