Rolnicy czekają na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie specjalnej pomocy wynikającej z bardzo wysokich cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych - dopłat do nawozów. Wojciechowski podał informację na swoim Twitterze, że ze względu na poważną sytuację na Wschodzie decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero 8 marca. Nie będzie to jednak tylko decyzja w sprawie dopłat, ale także zamierza przedstawić listę działań, które mają uregulować sytuację na rynku nawozów i zapobiec dalszym wzrostom cen.
- Ze względu na dramatyczny kontekst geopolityczny komunikat Komisji Europejskiej w sprawie cen energii i żywności wymaga dostosowania do nowej sytuacji i zostanie przesunięty o tydzień. Zostaną w nim zawarte wskazówki dla państw członkowskich, jakie narzędzia będą dostępne w celu rozwiązania tych problemów – wyjaśnił Wojciechowski Twitterze.
Due to the dramatic geopolitical context, the EC’s communication on energy prices and food prices needs to be adapted accordingly to the new situation and will be postponed by a week. It will provide guidance to Member States on what tools are available to address these issues./1 pic.twitter.com/JHuGOlRmSN
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) March 1, 2022
Jedną z opcji, rozważanych przez KE, ma być złagodzenie ceł importowych i antydumpingowych. W unijnych przepisach handlowych istnieje klauzula, która dopuszcza tymczasowe zawieszenie ceł antydumpingowych. Ich wysokość w przypadku nawozów wynosi od 30 do 40 euro za tonę, w zależności od konkretnego środka.