Dobrostan zwierząt – nadchodzą zmiany
25 maja br. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Copa Cogeca „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt”. Przedstawiciele Grupy rozmawiali o dość kontrowersyjnych kwestiach, które zmienią dotychczasowe podejście do utrzymania zwierząt, transportu i dalekobieżnego eksportu zwierząt.
Przedstawiciele podsumowali sytuację dotyczącą dobrostanu zwierząt w poszczególnych krajach UE. Jak podkreśla Adam Drosio, we Włoszech w czasie kwarantanny ograniczono ubój zwierząt, co doprowadziło do nadwyżki oraz dużej koncentracji zwierząt w budynkach. Hodowcy byli zaniepokojeni kontrolami dobrostanu w zakresie obsady, na szczęście jednak wystąpiono o czasowe złagodzenie rygorów do tamtejszego resortu rolnictwa, ale także zaapelowano o ubój nadwyżki zwierząt, aby ustabilizować sytuację. Adam Drosio w raporcie ze spotkania podkreśla, że poruszono temat ASF we Włoszech, gdzie pojawiły się nowe szczepy wirusa na Sardynii.
Jak podkreślił wiceprzewodniczący Adam Drosio we Francji pojawił się problem koronawirusa w ubojniach, a zachorowania wśród pracowników zmusiły zakłady do czasowego wstrzymania działalności. Austria na razie nie ma problemu z ASF, ale dmucha na zimne i przygotowuje się na ewentualne pojawienie się wirusa w tamtejszym rejonie. Austriacy zamierzają zakazać transportu żywych zwierząt spoza UE, w obawie przed COVID-19 i ASF.
Z kolei Denis Simonin, Kierownik Sektora Dobrostanu Zwierząt w Komisji Europejskiej omówił strategię od pola do stołu, m.in. obowiązkowe ograniczenie stosowania antybiotyków i zmiany w wymaganiach związanych z dobrostanem. Jak podkreśla Drosio, duże kontrowersje wzbudziła propozycja ograniczenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej o 50% do 2030 r. Ponadto kraje członkowskie będą musiały niebawem przystosować się do ujednoliconych zasad znakowania żywności krajem pochodzenia, transportu zwierząt (zakaz na duże odległości cieląt i krów mlecznych) oraz uboju. Do przygotowania legislacji i jej weryfikacji mają być włączeni naukowcy. Jak dodaje dr. inż. Drosio proces ma być szybki, ale skomplikowany…