Czy wakacje kredytowe obejmą także rolników?
Kryzys na rynku rolnym oraz gwałtowny wzrost stóp procentowych spędziły na wielu rolników poważne problemy finansowe. Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do resortu rolnictwa o umożliwienie rolnikom korzystania z wakacji kredytowych, czyli zawieszenia na cztery miesiące spłaty kredytu bez żadnych kosztów w 2022 roku oraz na cztery w 2023 roku. Samorząd rolniczy zwraca uwagę na to, że są gospodarze, którzy nie są już w stanie spłacać kredytów.
Ministerstwo poinformowało w odpowiedzi, że obowiązujące przepisy uwzględniają inne rozwiązania, które mają na celu pomoc kredytobiorcom w przypadku problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań wynikających np. z ograniczeń na rynkach rolnych.
Co ma zrobić rolnik, który ma problem ze spłaceniem kredytu preferencyjnego?
Jak podkreśla MRiRW, producenci rolni, którzy mają trudności ze spłatą czynnych kredytów z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania mogą ubiegać się w bankach o:
- zastosowanie prolongaty spłaty rat kapitału i odsetek, o ile nie minął jeszcze określony w umowie kredytu termin ich spłaty,
- wydłużenie okresu kredytowania poza przewidziany w umowie kredytu, o ile nie minął jeszcze określony w umowie okres kredytowania,
- zmianę kierunku produkcji na inny określony w zasadach udzielania kredytów.
Zasady udzielania kredytów przewidują również, że w przypadku, kiedy kredytobiorca zaprzestaje prowadzić działalność lub spłacać kredyt z odsetkami z przyczyn od niego niezależnych, bank, po dokonaniu stosownej analizy i przyjęciu deklaracji kredytobiorcy o wznowieniu działalności lub spłaty kredytu, może uznać to zaprzestanie za czasowe. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji znika jednak możliwość korzystania z dopłat do oprocentowania kredytu. Przywilej ich stosowania wraca, gdy kredytobiorca wznowi działalność lub wróci do spłacania kredytu z odsetkami.