Czy rzepak szybko przebije 400 euro/t?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rzepak szybko przebije 400 euro/t?

23.10.2020

Rzepak drożeje na giełdach i w skupie, jednak prowadzi to do niemal całkowitego zatrzymania sprzedaży.

Rzepak w tym tygodniu podrożał pomimo, że ropa potaniała aż o 4 proc. Departament Energii USA (DoE) poinformował w środowym raporcie, że zapasy benzyny wzrosły o 1,9 mln baryłek, do 227 mln baryłek. Z powodu koronawirusa spada ponownie u Amerykanów chęć do przemieszczania się, co wpływa na ten największy od maja 2020 r. wzrost zapasów benzyny w USA. W kontraktach na grudzień baryłka ropy WTI na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,12 USD, a ropa Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 41,88 USD za baryłkę.

Drożeje za to soja, która wczoraj notowała ceny powyżej 380 USD/t przekroczyła już 2,5 letnie maksimum z marca 2018 r. Rosnące ceny soi na świecie wpływają na decyzje producentów. Argentyna, trzeci światowy eksporter soi, we wrześniu ograniczyła przetwórstwo. Według ekspertów Oilworld, argentyńscy rolnicy nadal wstrzymują sprzedaż soi, co doprowadziło do tego, że we wrześniu br. wielkość przerobu spadła w tym kraju do 3,1 mln ton, wobec 3,4 mln ton miesiąc wcześniej. Jednocześnie argentyńskie zapasy śruty sojowej na koniec września spadły do ​​982 tys. ton wobec 1,17 mln ton w poprzednim miesiącu.

Podobnie zachowują się i nasi rolnicy, którzy widząc wzrosty cen rzepaku na giełdach czekają na kolejne zachęty cenowe ze strony zakładów przetwórczych. We środę Matif wzrósł o 4 euro/t i listopadowe notowanie zamknęło się na 395 euro/t. Na listopadowe ceny już nikt nie patrzy, bo do zamknięcia tego terminu realizacji pozostało już tylko parę dni i giełda w tym czasie może zachowywać się bardzo dziwnie. Jednak ceny na luty są jeszcze wyższe, bo notowanie na ten miesiąc we środę wzrosło do 398 euro/t. W  czwartek mieliśmy do czynienia z korektą i ceny na zamknięciu spadły do 397,50 euro/t. Wydaje się, że granica 400 euro zostanie niebawem przekroczona.

 

Wzrosty giełdowe idą w parze z osłabiająca się złotówką, której kurs coraz bardziej zaczął zbliżać się do 4,60 zł/euro. Co prawda wciąż jest jeszcze 4,57 zł/euro, ale dzienne wahania kursu prawie o 4 grosze dają podstawy do stwierdzenia, że i w tym przypadku próg osłabiania się polskiej waluty zostanie osiągnięty.

 

Dwie funkcje decydujące o zmianach cen skupu rzepaku ciągnące ceny do góry równocześnie, to się prawie nigdy nie zdarzało. Za chwilę możemy mieć do czynienia jeszcze, z koniecznością podwyższania premii przez przetwórców, celem pobudzenia rynku. Już zapewne niektórzy zadają sobie pytanie, czy rzepak dojdzie do 2000 zł/t, hmm… czemu nie. Przecież już raz tak było, w 2012 roku przed samymi żniwami, a tamte ceny były zbudowane na zdecydowanie mocniejszej złotówce, której kurs wówczas na początku lipca wynosił 4,23–4,25 zł/euro. Dlatego w oczach rolników posiadających rzepak ceny są wciąż za niskie, a propozycje zawarcia teraz kontraktów z dostawami na styczeń czy luty wyglądają jak propozycja wymiany Porsche na malucha.


W nieco innej sytuacji są firmy handlowe, które zgromadziły swoje partie w żniwa. Ci którzy rzepaku jeszcze nie sprzedali, mogą poszukiwać ofert sprzedaży z opóźnioną dostawą (nawet w lutym czy marcu), ale zrealizowanej formalnie i finansowo przed końcem roku, bo będą chcieli pokazać właścicielom i bankom zyski w rocznym budżecie. Te firmy mogą być za chwilę w posiadaniu niezłych kontraktów i zupełnie bokiem chodzić do zwykłych realiów rynku. Jednak z drugiej strony, zaopatrzą przetwórców w rzepak, który będą już mieć w swoich „książkach” i to może powodować nawet tąpniecie cen np. na przełomie stycznia i lutego.

Firmy handlowe, te aktywne w skupie podniosły ceny i obecnie rzepak kupują po 1680–1750 zł/t, dochodzi więc do paradoksu, że handlowcy mający magazyny i wolny kapitał kupują drożej od niektórych zakładów tłuszczowych.

Zakłady tłuszczowe podniosły swoje ceny skupu, ale przesunęły terminy realizacji. Obecnie kupują najczęściej z dostawami na grudzień i styczeń. Południowe zakłady zaczynają więcej kupować rzepaku w Czechach, bo widocznie i tamci przetwórcy są już dobrze pokryci, a tradycyjny dla naszych południowych sąsiadów klient Niemcy, nie jest zainteresowany obecnie czeskim rzepakiem. Inny nasz południowy sąsiad Słowacja ma walutę euro i przy tak słabej złotówce nie daje rady nic zaoferować zlokalizowanym na południowym-wschodzie przetwórcom. Jednak oni, prowadząc rozsądną politykę zaopatrzenia, zostawili sobie trochę miejsca na bieżące zakupy i ostatnio udało im się kupić niezłe partie rzepaku, od potrzebujących miejsca na kukurydzę w swych magazynach gospodarstw.

Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na luty                       – 1860 zł/t (zaolejenie 42%)   

         Brzeg dostawy na styczeń                        – 1850 zł/t

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Czy cena za rzepak utrzyma się czy spadnie?

Na giełdzie Matif w Paryżu cena rzepaku sięga 390 euro/t, w Polsce przekracza 1600 zł/t. Światowe zbiory rzepaku w tym sezonie są niższe niż przed rokiem o 3,2 mln t, natomiast w UE o 2,9 mln t, tj. na poziomie 17,1 mln t. Strategy Grains spodziewa się, że ceny rzepaku będą nadal rosły w związku z niewielką podażą i bardzo dużym popytem, zwłaszcza z Chin. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy mają go jeszcze w magazynach.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Turcja znosi cła importowe, będzie się działo!

Podczas, gdy u innych dużych eksporterów zbiory zbóż w tym roku spadły i muszą oni ograniczać sprzedaż na rynki zagraniczne, to dobre tegoroczne plony u nas pozwalają skorzystać na podwyżkach cen i uczestniczyć w zaspokajaniu potrzeb innych krajów.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)