Podział fizyczny gospodarstwa
Teoretycznie możliwe jest zniesienie współwłasności poprzez podział fizyczny gospodarstwa na mniejsze części. Najprościej jest taki podział przeprowadzić u notariusza (umowne zniesienie współwłasności). Oczywiście, najpierw należy ustalić, czy preferowany podział jest możliwy z punktu widzenia przepisów miejscowych. Niestety, jest to rozwiązanie możliwe tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do sposobu podziału.
W razie braku zgody pozostaje zniesienie współwłasności na drodze sądowej. Musimy zwrócić uwagę, że ostatecznie sąd może nie zgodzić się na podział fizyczny ziemi. Wynika to ze specyfiki przepisów Kodeksu cywilnego, które nakładają na sąd kryteria, którymi musi się kierować, wydając orzeczenie.
Droga sądowa przy podziale gospodarstwa
Najpierw zatem sąd winien ustalić, czy podział nie będzie sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej. Jeżeli taka sprzeczność istnieje (jest ono zbyt małe), przyzna gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele.
Jeśli takiej zgody nie ma, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela. Jeżeli gospodarstwo prowadzi lub stale w nim pracuje kilku współwłaścicieli albo jeżeli nie spełnia tych kryteriów żaden z nich, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia. Sąd może także zarządzić sprzedaż całego gospodarstwa, jeśli taki wniosek złożą wszyscy współwłaściciele.
adw. Mikołaj Pomin
fot. envatoelements