Zamiast droższych – tańsze
Według Europejskiego Banku Centralnego, jeśli inwazja Rosji na Ukrainę będzie trwała w 2023 roku, odbudowa PKB strefy euro do poziomu z 2019 roku nie nastąpi przed rokiem 2024. Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, iż inflacja w 2022 roku wzrośnie do poziomu 6,8%. W przypadku żywności i napojów bezalkoholowych będzie jednak wyższa, przy czym wystąpią istotne rozbieżności między poszczególnymi krajami.
Wzrost cen producentów towarów rolnych będzie miał wpływ na ceny konsumpcyjne żywności. O ile nie spadnie spożycie żywności w ujęciu ilościowym, należy spodziewać się zmodyfikowania rodzaju kupowanych produktów, ponieważ część konsumentów będzie odchodzić od produktów o wyższej wartości na rzecz tańszych. Ponadto niektórzy konsumenci mogą również zwiększyć zakupy detaliczne żywności, aby zrekompensować niższe korzystanie z usług gastronomicznych.
Na sytuację unijnego rolnictwa wpływa, oprócz wewnętrznej wymiany handlowej, także eksport do krajów trzecich. Na poziomie globalnym ożywienie popytu w Chinach zostało zatrzymane przez serię blokad związanych z COVID-19 nałożonych na początku 2022 roku, które przyczyniły się do spadku importu wielu produktów spożywczych. Stwarza to ryzyko dalszego zahamowania wzrostu popytu w pozostałej części roku. Z drugiej strony obecny poziom cen ropy może do pewnego stopnia wspierać popyt w krajach eksportujących ropę. Ponadto, w porównaniu z innymi regionami, w tym UE, niższy wzrost inflacji obserwowany jest obecnie w Azji Południowo-Wschodniej, co ma wpływ na siłę nabywczą tamtejszych społeczeństw.