Jakie budynki gospodarcze zwolnione są z podatku od nieruchomości?
Kwestie te reguluje art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem od podatku od nieruchomości zwalnia się budynki gospodarcze lub ich części:
- służące działalności leśnej lub rybackiej,
- położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej,
- zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.
Zwolnienie przysługuje w przypadku, gdy budynki położne są na gruntach gospodarstw rolnych. Za taką jednostkę, według art. 2 ustawy o podatku rolnym, uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Grunty te powinny być własnością lub znajdować się w posiadaniu (np. w dzierżawie) osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki niemającej osobowości prawnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 września 2019 r. (sygn. akt: II FSK 3388/17) orzekł, iż zwolnienie od podatku od nieruchomości, przewidziane w przepisie art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, ma charakter przedmiotowy i dotyczy budynków gospodarczych lub ich części położonych na gruntach gospodarstw rolnych służących wyłącznie działalności rolniczej. Zwolnienie to nie dotyczy określonej kategorii podatników (rolników), lecz wiąże się z rodzajem działalności. Zdaniem NSA samo kryterium podmiotowe (posiadanie statusu rolnika) nie ma wiążącego prawnie znaczenia na gruncie tego uregulowania.
dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. arch. red.