Czy będzie interwencja na rynku wieprzowiny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy będzie interwencja na rynku wieprzowiny?

14.12.2021

Podczas wczorajszego spotkania Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) komisarz Wojciechowski powiedział o kilku sprawach, którymi KE zamierza się w najbliższym czasie zająć. Jedną z nich jest ewentualna interwencja na rynku wieprzowiny.

Za sprawy najważniejsze podczas obrad uznano analizę Planów Strategicznych, obserwację rynku wieprzowiny oraz wdrożenie dyrektywy mającej na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk na rynku w stosunku do rolników.

- Prace nad planami strategicznymi postępują. Jesteśmy wszyscy w pewnym niedoczasie, bo reforma się opóźniła z różnych przyczyn, ale jesteśmy na dobrej drodze żeby rolnicy europejscy na czas - 1 stycznia 2023 roku otrzymali już pełny pakiet reformy z kluczowym jej instrumentami – powiedział komisarz Wojciechowski. Nieuczciwe praktyki na rynku rolno-spożywczym pojawiają się we wszystkich krajach członkowskich, a nie każdy kraj ma przygotowane prawo, które pozwala je regulować.

- Komisja rozważy i przeanalizuje jak bronić rolników, którzy stali się ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych, jak bronić, jak wspierać tych rolników, którzy czasem w skutek niezapłacenia im za dostarczone produkty albo wskutek nieprzyjęcia zamówionej dostawy produktów rolnych ponieśli straty niekiedy powodujące upadek ich gospodarstw i zostają sami z tym problemem. Niekiedy procesy sądowe są długotrwałe, na które nie mają środków, aby pokryć koszty kancelarii prawniczych – mówił Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa KE podczas konferencji prasowej. Według komisarza w niedługim czasie powstanie dyrektywa, aby w każdym kraju członkowskim rolnik był chroniony w podobnym stopniu. W Polsce tę rolę pełni ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej, która zawiera z roku na rok coraz szerszą listę praktyk zabronionych. 

Interwencja na rynku wieprzowiny jest konieczna?

Sytuacja na rynku wieprzowiny od dłuższego czasu jest nieciekawa. W Polsce wyjątkowo kiepska, ze względu na ASF, niskie ceny trzody w skupie i wysokie ceny pasz. Jednak producenci trzody w UE również mają kłopoty. 

- Wysłuchaliśmy państw członkowskich, które wskazują na potrzebę interwencji rynkowej na rynku wieprzowiny i prywatnego przechowywania. To najczęściej używany element interwencji rynkowej. Dzisiaj komisja przedstawiła stanowisko, że widać pewne bardzo słabe, ale jednak znaczące sygnały, że sytuacja zaczyna się poprawiać. Rynek wieprzowiny zawsze ma cykle, a ceny są wyższe potem spadają, potem znowu rosną. Pierwszym sygnałem, że sytuacja wychodzi z tego dołka z tego najniższego poziomu, to wzrost cen prosiąt, które wzrosły o ponad 4%. Ceny wieprzowiny ustabilizowały się i obserwowany jest wzrost w granicach 1% - mówił Janusz Wojciechowski. Komisarz twierdzi, że uruchomienie mechanizmu interwencji rynkowej w okresie przed Bożym Narodzeniem mogłoby zamiast poprawić sytuację, to może ją tylko pogorszyć.

- Po Nowym Roku przeanalizujemy sytuację jeszcze raz. Jeśli pozytywne sygnały będą dalej trwały, a ceny będą dalej rosły, to oczywiście żadnej interwencji nie będzie. Jeśli by się okazało, że to tylko krótkotrwałe sygnały i dalej jest głęboki kryzys to oczywiście trzeba będzie sięgnąć po instrumenty interwencji rynkowej. Liczymy, że ta poprawa będzie jednak postępowała, bo są już dość istotne sygnały – powiedział komisarz Wojciechowski.

Ceny trzody w kraju i UE

Jak podaje PolPig w 49 tygodniu w wielu krajach unijnych obserwowano niewielkie wzrosty cen skupu tuczników m.in. zanotowano je we Włoszech i Francji. Powodem wzrostu były większe zamówienia w okresie przedświątecznym. Ceny skupu tuczników nie uległy zmianie w Belgii, Danii, Holandii i Austrii. W wadze poubojowej w Niemczech płacono 1,22 euro/kg w wbc, a w krajowych skupach sytuacja się nieco ożywiła, a zakłady płacą około 6,00 zł/ kg klasy E. W bieżącym tygodniu zapotrzebowanie na tuczniki i ubój będą wyższe niż zwykle.

- Szacujemy, że w pierwszym kwartale 2022 r. pogłowie świń spadnie poniżej 10 mln szt., a liczba macior spadnie poniżej 700 tys. szt. Krajowa produkcja coraz bardziej będzie uzależniała się od importu prosiąt i wieprzowiny. Obserwujemy trudności ze sprzedażą żywca w obszarze z ograniczeniami III. Mięso z okrągłym znakiem jest dystrybuowane przez lokalne sklepy firmowe zakładów mięsnych, hurtownie oraz sieci handlowe, które to właśnie stanowią największą cześć rynku.  Spotykaliśmy się w przypadkami, kiedy sieci odmawiały dystrybucji wieprzowiny z okrągłym znakiem, potęgując tym samym problemy rolników związane ze zbyciem świń w tych strefach - podaje Krajowy Związek Producentów i Pracodawców Trzody Chlewnej PolPig.

oprac. dkol na podst. ec.europa/polpig.pl
fot. Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Chiny podnoszą cła na import wieprzowiny

Od 1 stycznia 2020 r. cła na mrożoną wieprzowinę wracają z preferencyjnych 8 na 12% – donosi Reuters. Dlaczego? Jak to odbije się na polskich rolnikach?

czytaj więcej
Rynek świń

Rynek wieprzowy: widać światełko w tunelu?

Czyżby światełko w tunelu dla hodowców świń? Zdaniem Komisji Europejskiej na rynku zaczynają być widoczne pierwsze oznaki poprawy sytuacji. Ceny są na niskim, ale stabilnym poziomie, a nawet notują niewielkie wzrosty. Widać także ożywienie w unijnym eksporcie mięsa wieprzowego.

czytaj więcej

Chlewnia ogrzewana powietrzem. Zasada działania wymiennika ciepła powietrze-powietrze

Skuteczność wymienników ciepła została przetestowana w praktyce. To inwestycja, która szybko się zwraca, szczególnie w czasach wysokich kosztów energii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)