Co trzeba zrobić?
Przymierzając się do letniej przycinki, powinniśmy skupić się na redukowaniu i usuwaniu poprzez przycięcie lub wyłamanie tzw. wilków. Wilki to silne jednoroczne pędy, jeszcze niezdrewniałe, które zwykle rosną pionowo. Pędy te nie przyczyniają się do większego owocowania, a tylko zagęszczają koronę drzewa. Dla dobra dojrzewających owoców powinno się usuwać większość wilków – dzięki temu owoce będą lepiej wybarwione. Pędów nie należy likwidować całkowicie. Warto zostawić te, które rosną poziomo i w dół. W ten sposób stworzymy drzewu rezerwę do odnowienia korony w kolejnym roku.
W trakcie letniego przycinania należy usunąć także gałęzie uschnięte i chore. Warto obserwować swoje drzewa, by w razie potrzeby dokonać prześwietlenia korony – to szczególnie ważne w przypadku wiśni, ale nie tylko. Pozbywanie się gałęzi, które zbyt mocno zagęszczają koronę drzewa, również pozwoli owocom lepiej dojrzeć.
Kiedy przycinać jabłonie i grusze?
W zależności od odmiany, terminy przycinania będą się różniły. Zasadniczo przycinać należy 3-4 tygodnie przed prognozowanym czasem zbioru. Nie warto zabierać się za to zbyt wcześnie, gdyż drzewo zacznie wypuszczać kolejne wilki, które ponownie zacienią owoce. Wczesne odmiany przycina się zwykle na przełomie czerwca i lipca, późne do końca sierpnia, czasem we wrześniu. Kluczowa jest obserwacja owoców, bo w trudniejszych sezonach czas zbioru może się wahać.