W strukturze zasiewów w Polsce wg GUS aż 68% zajmują zboża – to 7,5 mln ha. Rośliny przemysłowe to 1,3 mln ha (11,8%), a strączkowe na ziarno to zaledwie 364 tys. ha (3,3%).
Z roku na rok rośnie areał zajmowany przez gatunki alternatywne do zbóż, w tym np. słonecznik, który w 2022 r. uprawiano na ok. 64 tys. ha, a rok wcześniej jego powierzchnia była trzykrotnie mniejsza. Z kolei areał soi, wynoszący w minionym roku 47,9 tys. ha podwoił się w Polsce w czasie dwóch lat.Przed nami jeszcze dalsza rewolucja w doborze gatunków do agrotechniki – w związku z ekoschematami.
Claas gotowy na bioróżnorodność i ekoschematy
Wraz z wprowadzeniem od stycznia br. nowego planu finansowego Wspólnej Polityki Rolnej UE, przez Komisję Europejską jest większy nacisk na kwestie środowiskowe i klimatyczne. Polska, jak inne kraje musiał opracować Plan Strategiczny, który łączy obecne wymogi zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności, w skład której wchodzą normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (ang. GAEC) i podstawowe wymogi w zakresie zarządzania (ang. SMR).
Otrzymanie przez rolnika pełnego wsparcia do hektara jest możliwe po zapewnieniu zgodności z podstawowymi normami dotyczącymi środowiska, zdrowotności roślin i dobrostanu zwierząt. Te wzmocnione wymogi określane są mianem warunkowości. Będzie ona bazą do określenia wymagań dla dodatkowo płatnych, dobrowolnych działań, np. ekoschematy.