Trzustka, czyli organ z głową
Z wyglądu – nawet zabawna. Przypomina trochę większych rozmiarów obłego robaka. Jest gąbczastym narządem w kształcie rurki o długości około 15,5 cm, który znajduje się z tyłu brzucha, za żołądkiem. Może nawet jest trochę do zwierzęcia podobna – ma głowę i ogon. Głowa trzustki znajduje się po prawej stronie brzucha. Jest połączona z górnym końcem jelita cienkiego czy raczej z jego początkiem, który, jak pamiętamy, nosi nazwę dwunastnicy. Wąski koniec trzustki, zwany ogonem, rozciąga się na lewą stronę ciała. Trzustka wytwarza soki trzustkowe i hormony, w tym insulinę i sekretynę. Soki trzustkowe zawierają enzymy, które pomagają trawić pokarm w jelicie cienkim.
Wytworzone przez trzustkę soki przepływają do głównego przewodu trzustkowego, który łączy się z przewodem żółciowym wspólnym. Ten zaś łączy trzustkę z wątrobą i woreczkiem żółciowym oraz przenosi żółć do jelita cienkiego w pobliżu żołądka. Trzustka jest organem złożonym i ma dwie funkcje. Funkcja zewnątrzwydzielnicza polega na syntezie i wydzielaniu soków trzustkowych. Za funkcję endokrynną natomiast odpowiedzialnych jest około miliona wysp komórkowych (wysepek Langerhansa). Komórki beta tych wysp wydzielają insulinę, która pomaga kontrolować przetwarzanie węglowodanów. Komórki alfa wysepek Langerhansa wydzielają glukagon, który przeciwdziała działaniu insuliny.
- Trzustka to ten przypominający kiełbaskę narząd znajdujący się pod wątrobą. Cierpi, kiedy jej soki zbyt szybko są aktywne. My mamy na to ogromny wpływ