Według notowań Meat Market Observatory ceny bydła w UE drgnęły lekko, co w kontekście systematycznych obniżek od kilku miesięcy, jest sygnałem pozytywnym. W ubiegłym tygodniu za młode byki w klasie R w UE rolnicy średnio uzyskiwali 4,74 euro/kg, a średnio za bydło wszystkich kategorii 4,8 euro za kg. Wzrost w porównania do poprzedniego notowania wyniósł około 20 eurocentów/kg.
Sygnał z UE spowodował również wzrost na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie hodowcy otrzymują za młode buhaje o około 10-15 centów więcej niż w poprzednim notowaniu, około 4,6-4,64 euro/kg, za jałówki 4,50-4,54 euro/kg i za krowy powyżej 270 kg wagi poubojowej 3,92 euro/kg. W Niemczech sytuacja jest stabilna, a podaż zaspokaja popyt.
Ceny bydła MRiRW
Według danych MRiRW rolnicy w poprzednim tygodniu sprzedawali byki do 24 miesięcy średnio za 0,82 zł/kg w wadze żywej i 20,30 zł/kg w wbc, za jałówki 10,63 zł/kg w wadze żywej i około 20,50 zł/kg w wbc, za krowy z kolei 8,05 zł/kg w wadze żywej i 16,53 zł/kg w wbc. Na rynku widać lekkie podwyżki cen byków o około 1,5%, mogliśmy to również obserwować w naszej ubiegłotygodniowej sondzie. W zeszłym tygodniu ceny podskoczyły, ze względu na niską podaż.
Ile płacą zakłady ubojowe w Polsce za bydło?
Niektóre ubojnie w kraju podniosły w tym tygodniu ceny skupy bydła o 30-40 gr/kg w wbc za byki i jałówki, pojedyncze także za krowy. Jednak większość z nich podkreśla, że to ostatni tydzień podwyżek. Mięso udawało się sprzedawać na bieżąco, a towaru chwilowo przez żniwa i pilne prace polowe brakowało. Niestety ze strony importerów jest silna presja na obniżki, stąd już większość ubojni, które podniosły lub utrzymały cenniki z ubiegłego tygodnia zapowiada spadek cen bydła, nawet pod koniec tego tygodnia.
Jeden z polskich podmiotów, który eksportuje znaczące ilości wołowiny do Turcji zdejmuje nadal sporo żywca z rynku, dzięki temu ceny jeszcze trzymają się blisko poziomu europejskiego. Niestety stawki już w przyszłym tygodniu mogą spaść, gdyż Izrael kończy na miesiąc pracę w Polsce, ze względu na przerwę wynikającą ze święta Sukot. Ubój rytualny na izraelski rynek ruszy dopiero w październiku. To niestety spowoduje nadwyżkę bydła, a za nią będą musiały pójść obniżki.
Prognozowane spadki w najbliższym czasie mogą sięgnąć 17-18 zł/kg w wbc za byki w klasie R. Podwyżek cen bydła można spodziewać się dopiero późną jesienią przed przerwą świąteczną.
Obecnie krajowe ubojnie płacą za byki w klasie R średnio 19,41 zł/kg, za jałówki w klasie R 19,9 zł/kg i za krowy w kl. R 16,6 zł/kg.