Spadki cen i pogłowia bydła w UE
Brytyjska Rada ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) podsumowała pierwszą część roku w Europie pod względem produkcji wołowiny, która w UE-27 spała o 4% w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Było to w dużej mierze spowodowane niższą produkcją we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii i Francji. W Holandii i Niemczech tymczasem odnotowano wzrost produkcji, przy czym Holendrzy wyprodukowali więcej wołowiny w efekcie zwiększonego uboju krów mlecznych.
Dane statystyczne z grudnia 2022 r. wykazały spadek w prawie wszystkich kategoriach produkcyjnych bydła w UE, w szczególności bydła w wieku 1-2 lat. Stado hodowlane także nadal się kurczy, szczególnie we Francji i Polsce.
Niższy poziom produkcji nie spowodował drastycznych spadków ceny bydła w UE. Chociaż notowania nieznacznie zjechały w dół od początku roku, w I kwartale 2023 r. pozostały na historycznie stabilnym poziomie. Niestety, raporty branżowe z krajów europejskich wskazują na słaby popyt na wołowinę ze względu na wysoką inflację i zmniejszone wydatki konsumentów.
W przypadku cen krów obserwowane są podobne wahania jakie dotyczą cen bydła mięsnego. Francuskie ceny krów utrzymywały się szczególnie długo na poziomie z końca 2022 r. Ceny w Wielkiej Brytanii utrzymały się wbrew trendowi panującemu w Europie w górnej stawce.