Ceny bydła: podaż niewielka, a cena stoi w miejscu
Ceny skupu bydła stanęły w miejscu. Próżno szukać podwyżek w cennikach zakładów mięsnych, choć podaż żywca jest niewielka. Pojawiły się nawet spadki w przypadku krów i jałówek - np. Kabanospol z Wielopola Skrzyńskiego oferuje za o 1,10 zł/kg mniej niż w ubiegłym tygodniu.
Za byka w klasie R otrzymamy w tym tygodniu ok. 21,80 zł/kg. Za wagę żywą byków zakłady płacą natomiast ok. 12 zł/kg, a za krowy - 8,90 zł/kg. Natomiast w rozliczeniu poubojowym ceny jałówek dochodzą do 22,40 zł/kg.
Z kolei z danych MRiRW wynika, że w drugim tygodniu sierpnia br. cena zakupu bydła rzeźnego ukształtowała się na poziomie 11,29 zł/kg, o 1,6 proc. wyższym niż tydzień wcześniej. Jednocześnie żywiec ten był o 49 proc. droższy niż przed rokiem.
Warto zauważyć, że w pierwszym półroczu 2022 zmniejszył się eksport żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych z Polski. Łącznie w tych kategoriach wysłano za granicę 231 tys. ton (w ekwiwalencie tusz), o 4 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast wolumen importu asortymentu wołowego i cielęcego wzrósł o 33 proc., do 32 tys. ton.
Ceny bydła w Niemczech: byki stabilne, krowy na minusie
W Niemczech ceny byków też są wysokie i stabilne.
- Podaż i popyt na byczki są zrównoważone, więc ceny pozostały stabilne. Natomiast rosnąca podaż krów rzeźnych przekracza obecnie potrzeby rzeźni, dlatego ich ceny spadają - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa VEZG.
Obecnie niemieccy farmerzy dostają za klasę R byków 4,96 euro/kg. To tyle samo co przed tygodniem i o 33 centy więcej niż na początku lipca. Natomiast ceny jałówek wynoszą 5,12 euro/kg, a krów 4,31-4,51 euro/kg (czyli mniej o 12 centów/kg). Natomiast młode byki wyceniane są na 5,01 euro/t (U3).
Ceny bydła: jeszcze czekają nas podwyżki?
Zdaniem analityków większych podwyżek można się spodziewać od listopada. Eksperci Credit Agricole wyliczyli, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 11,50 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2023 r.
Do tej pory najwyższe stawki zanotowaliśmy w 19. tygodniu maja. Wtedy za bydło zakłady płaciły średnio 11,68 zł/kg.