Tydzień po tygodniu na rynku bydła mięsnego padają kolejne rekordy. Podwyżki są znaczące, bo we wszystkich kategoriach nawet o 1 zł/kg w wadze poubojowej. Trend jest wzrostowy - na rynku brakuje bydła, a popyt jest wysoki. Pracownicy skupów nie są w stanie w żaden sposób przewidzieć, co wydarzy się na rynku i gdzie jest granica cenowa. Na razie nikt o niej nie mówi. Długo czekaliśmy na przekroczenie 20 zł/kg w wadze poubojowej, teraz tylko patrzeć, jak do cenników radośnie wskoczy 22 zł/kg. Teraz sytuacja sprzedażowa jest korzystna zarówno dla rolników i zakładów, bo w UE, gdzie sprzedajemy większość elementów także ceny dynamicznie rosną. Na niemieckiej giełdzie ceny byków wzrosły o 40 eurocentów od ubiegłego tygodnia! Teraz za klasę R niemieccy rolnicy otrzymują średnio 5,72-5,95 euro/kg w wbc.
Prognozy na najbliższy rok
Podwyżki dotyczą wszystkich kategorii bydła - jałówek, krów i byków. Praktycznie wszystkie zakłady w tym tygodniu podniosły stawki. Według notowań MRiRW za byki w wieku 12-24 miesięcy w ubiegłym tygodniu zakłady średnio płaciły 20,5 zł kg/wbc i około 11 zł/kg w wadze żywej. W porównaniu do ubiegłego roku ceny bydła wzrosły o ponad 50%.
Jak podają analitycy Credit Agricole cena skupu bydła wyniosła w styczniu 9,59 zł/kg co oznacza wzrost rok do roku o 47,3% !. Z kolei cena pasz wzrosła o ponad 17 %. W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,78 wobec 3,82 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.
- Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 8,40 zł/kg na koniec 2023 r. – podaje Credit Agricole. Ekonomiści prognozują, ale na rynku jest tak duże zamieszanie i tak wiele czynników wpływa na sytuację podażowo-popytową, że przez najbliższe kilka miesięcy może się jeszcze dużo wydarzyć...
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 20,37 zł/kg, za byka w klasie O 19,89 zł/kg wbc.