Ogórek ekologiczny jest od wielu lat poszukiwany przez przetwórców zarówno w kraju – do kiszenia, jak i za granicą – przede wszystkim na korniszony. Produkowane ilości nie pokrywają tego zapotrzebowania. Ogórek jest trudny w uprawie ze względu na:
- wysokie wymagania pokarmowe;
- podatność na choroby;
- konieczność nawadniania
- oraz kosztochłonny zbiór ręczny (w zależności od kalibrażu ogórka – 10–15 osób/ha).
Dwa ostatnie lata były bardzo niekorzystne dla tej uprawy – niskie temperatury w maju i czerwcu, nadmierne opady, powodujące rozwój chorób, a przez to krótszy czas zbioru i niższe plony.
Jaki okaże się rok 2022? Początki były bardzo trudne
Zmienne warunki temperaturowe spowodowały wystąpienie na wielu plantacjach śmietki kiełkówki, która zniszczyła 60–80% kiełkującego ogórka. Niektórzy rolnicy dwukrotnie przesiewali swoje plantacje. Jednym z ważnych zabiegów po siewie jest przykrywanie pola włókniną polipropylenową o gramaturze 17–19 g/m2 lub siatką o oczkach 1 × 1 mm lub mniejszych 0,6 × 0,6 mm. Siatki od kilku lat są dostępne w sprzedaży w Polsce. Koszt to ok. 40– 50 tys. zł/ha. Ich trwałość jest określana na 8–10 lat, w zależności od sposobu użytkowania. Osłona stwarza korzystny mikroklimat dla roślin, przyspiesza wzrost i plonowanie o około dwa tygodnie oraz chroni przed wystąpieniem śmietki kiełkówki. Okrycie powinno trwać około 4–5 tygodni, w zależności od przebiegu warunków pogodowych. W czasie ciepłej, słonecznej pogody może zachodzić konieczność odsłonięcia plantacji. Włóknina musi być zdjęta na początku kwitnienia ogórka, aby umożliwić owadom zapylanie.