Prąd w chlewni jest potrzebny do utrzymania odpowiedniej temperatury, wentylacji, wilgotności, podczas zadawania paszy i wody, ale również oświetlenia.
Nawet niewielkie zakłócenia, np. wentylacji czy ogrzewania, mogą zagrażać zdrowiu i życiu zwierząt.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dobrostanu zwierząt i hodowli zwierząt gospodarskich, zwierzęta hodowlane muszą być odpowiednio zaopatrzone w paszę, wodę, powietrze i ciepło. Aby móc zapewnić odpowiedni dobrostan zwierząt w przypadku awarii zasilania, konieczne jest sprawne zasilanie awaryjne. Cały system to nie tylko generator prądotwórczy.
Zasilacze UPS
W sieci występują również krótkotrwałe zakłócenia w dostawie prądu, przez co można utracić wiele cennych danych, z których korzystają systemy w budynku. Konieczny jest wówczas system alarmowy, który reaguje w sytuacji braku prądu.
Należy regularnie sprawdzać, czy baterie są sprawne i czy transmisja alarmu przebiega bez zakłóceń. Krótkotrwałe awarie mogą być zarządzane za pomocą zasilania awaryjnego. Zasilacz można konserwować na różne sposoby.
Zasilacz bezprzerwowy (UPS) chroni podłączone systemy przed awarią zasilania, spadkiem napięcia, przepięciami oraz zmianami częstotliwości. Przeznaczony jest do utrzymania krótkotrwałych awarii zasilania do czasu przejęcia zasilania przez generator awaryjny. Działa dzięki energii skumulowanej w bateriach.
System UPS działa z akumulatorami i bez przerwy zasila wrażliwe urządzenia, takie jak komputery PC lub systemy sterowania, w energię elektryczną, dzięki czemu nie dochodzi do utraty danych w przypadku awarii zasilania. Jednak pojemność stosowanej w nim baterii jest ograniczona.