Wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2022 r. przedstawiają się następująco:
- produkcję warzyw gruntowych ocenia się na około 4,0 mln t, tj. na poziomie o 3% wyższym w porównaniu do roku ubiegłego;
- produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niemal 620 tys. t, czyli o 9,3% więcej od zbiorów w 2021 r.
Co wpłynęło na kształtowanie się produkcji roślinnej w tym sezonie?
W tym sezonie mimo wyższych plonów, przewagę miały jednak niekorzystne czynniki:
- chłodne dni w kwietniu i w pierwszej połowie maja ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie, hamujące wzrost i rozwój roślin;
- wiosenny niedobór opadów, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby;
- lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem.
Zbiory owoców z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych oceniono na 620 tys. t, co daje wynik o 9% wyższy niż w roku poprzednim. Produkcję warzyw gruntowych szacuje się na 4,0 mln t, tj. na poziomie o 3% wyższym w porównaniu do roku 2021.
Niskie temperatury oraz bark opadów spowodował spowolnienie rozwoju roślin, przez co kwitnienie rozpoczęło się z nieznacznym opóźnieniem.
Utrzymująca się susza wpłynęła na opad zawiązków owoców, a gradobicia zniszczyły część plantacji często powodując starty w owocach i warzywach, które w konsekwencji nie nadawały się do zbioru.
Jeżeli chodzi o warzywa to dla nich niesprzyjająca pogoda występująca na początku okresu wegetacyjnego opóźniła siewy. W zależności od regionu opóźnienie to wynosiło nawet do kilkunastu dni.