25 mln zł dotacji na usuwanie folii rolniczych. Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

25 mln zł dotacji na usuwanie folii rolniczych. Jakie warunki?

10.06.2021

Pod koniec czerwca zostanie uruchomiony nabór wniosków na dofinansowanie usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Dotacje na ten cel mają wynieść 25 mln złotych. Kto i na jakich warunkach otrzyma wsparcie?

Polskie gospodarstwa rolne toną w folii rolniczej

We wtorek 8 czerwca 2021 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że na 28 czerwca planuje rozpoczęcie drugiego naboru w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

Taki program wynika z nasileniem się problemu utylizacji folii i innych opadów z tworzyw sztucznych, które powstają w gospodarstwach rolnych. Jeszcze kilka lat temu firmy zajmujące się recyklingiem plastiku i podobnych tworzyw sami odbierali od rolników tego typu odpady, a nawet za nie płacili. Sytuacja zmieniła się diametralnie w momencie, kiedy kraje Dalekiego Wschodu, w tym Chiny, przestały przyjmować do przetworzenia odpadów z tworzyw sztucznych.

Z kolei w Polsce jest niewielka liczna zakładów recyklingu czy spalarni dedykowanych tego rodzaju odpadom i rolnicy mają ogromny problem z dostępem do nich, przez co gospodarstwa dosłownie toną w foliach.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Inflacja na rekordowym poziomie i jeszcze będzie rosła!

15.10.2021

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się we wrześniu do 5,9% wobec 5,5% w sierpniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (5,8%) oraz wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (5,5%). Tym samym inflacja kształtuje się na najwyższym poziomie od czerwca 2001 r. i od 6 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

Inflacja rośnie we wszystkich głównych kategoriach

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (4,4% r/r we wrześniu wobec 3,9% w sierpniu), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu dynamiki cen owoców i warzyw (efekt na ogół niesprzyjających warunków agrometeorologicznych w tym roku).

Do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen nośników energii (7,3% r/r we wrześniu wobec 6,6% w sierpniu), będąca skutkiem wyższych cen gazu, energii cieplnej oraz opału. Jedną z przyczyn wzrostu inflacji była również wyższa dynamika cen paliw (28,6% r/r we wrześniu wobec 28,0% w sierpniu), będąca konsekwencją wzrostu światowych cen ropy naftowej.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała również wyższa inflacja bazowa, która zwiększyła się we wrześniu do 4,3% r/r wobec 3,9% w sierpniu. Jej wzrost miał szeroki zakres i został odnotowany w kategoriach:

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Zapowiada się reforma W PZŁ. Będzie więcej myśliwych?

15.10.2021

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

O zmianach w Polskim Związku Łowieckim poinformował w Sejmie przy okazji dyskusji na temat afrykańskiego pomoru świń, wiceminister klimatu i środowiska - Edward Siarka.

 

Większa otwartość kół

Zapowiedział on włącznie 30 tys. niezrzeszonych myśliwych do kół Polskiego Związku Łowieckiego. – Nie ma niezrzeszonych. Niezrzeszony nie wykonuje żadnych prac. Nie musi wykonywać liczenia, nie musi iść na wycenę szkód, nie musi płacić odszkodowania. On po prostu bierze karabin wsiada w elegancki samochód, podjeżdża i denerwuje rolnika, bo mówi że on tu ma odstrzał, a co się będzie działo to mnie nie interesuje -  tłumaczył posłom wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.

Obecnie w Polskim Związku Myśliwych jest ok. 120 tys. członków.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy spółdzielnia w Bielmleku wznowi produkcję? Były Prezes ma plan

14.10.2021

Takie plany ma jej były prezes, który zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawickiego z apelem o pomoc. Problemem są oczywiście długi spółdzielni, które Tadeusz Romańczuk chce spłacić pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa niespodziewanie pojawił się Tadeusz Romańczuk były wiceminister rolnictwa oraz były senator Prawa i Sprawiedliwości, a także wieloletni były prezes spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, która ogłosiła upadłość. Zwrócił się on z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby sprawę Bielmleku objął osobistym nadzorem. – Moglibyśmy uzyskać pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na okres 30 lat z karencją na 6 miesięcy, i dzięki tej pożyczce spłacić wszystkich wierzycieli w 100% i bardzo szybko przywrócić produkcję w zakładzie. Deklarujemy, że zrobimy to w 6 miesięcy – powiedział posłom Tadeusz Romańczuk.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Izby rolnicze mają pomysł jak rozwiązać problem odpadów z tworzyw sztucznych w gospdarstwach

Rolnicy mają coraz większy problem z utylizacją zużytych opon, styropianu czy folii rolniczej. Z tego powodu izby rolnicze apelują o zmiany w prawie i wprowadzenie obowiązku odbioru tego typu odpadów przez podmioty sprzedające.

czytaj więcej

Wymarzony start dla młodego rolnika – co jeszcze w nowym TPR?

Właśnie z drukarni wyjechał nowy numer Tygodnika Poradnika Rolniczego. A w nim można przeczytać m.in. o tym co obecnie wpływa na poziom cen żywca wołowego, jak zaprawić jęczmień przed siewem oraz przyczepach samozbierających Pottingera, które mają być konkurencją dla sieczkarni. A tematem numeru jest reportaż z gospodarstwa rolników z Mazowsza, którzy chcą zapewnić synowi idealny strat w produkcji rolniczej.

czytaj więcej

Myśliwi jeżdżą terenówką przez pole rolnika

Rolnik spod Chełma skarży się, że myśliwi podczas polowań mieli jeździć samochodami terenowymi i niszą uprawy na polach. Z kolei przedstawiciele koła łowieckiego oskarżyli rolnika o stosowanie żywołapek na swoim polu. Jak skończy się ten spór między rolnikiem i myśliwymi?

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.