Czy to możliwe, że pestycydy zostaną całkowicie wycofane?
Dostępność środków ochrony roślin na rynku polskim jest na bieżąco monitorowana nie tylko przez rolników, ale również przez władze państwa. Zdania na temat szkodliwości poszczególnych środków ochrony roślin są podzielone w UE. Jak uważają poszczególni członkowie Save Bees and Farmers, szkodliwość pestycydów stosowanych w uprawach roślin jest bardzo wysoka. Przedstawiciele europejskiej inicjatywy obywatelskiej podkreślili, że środki ochrony roślin wykorzystywane przez rolników, zagrażają uprawom ekologicznym, przyczyniają się do podwyższenia statystyk umieralności pszczół, a także zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i zmniejszają płodność.
Zdaniem Martina Dermine, głównego przedstawiciela Save Bees and Farmers wyjście z sytuacji jest tylko jedno: powrót do rolnictwa sprzed wielu lat.
– Jesteśmy ponad 1 milionem obywateli UE na drodze do toksycznego wolnego świata. Opowiadamy się za przywróceniem natury, zdrowej żywności, zdrowej gleby i czystej wody, kwiatów na polach i różnorodności biologicznej w całym naszym środowisku - tłumaczył Dermine podczas przekazania petycji.
Dyskusje na temat szkodliwości pestycydów trwają od wielu miesięcy. Założenia Zielonego Ładu spędzają sen z powiek wielu rolnikom. Na temat szkodliwości środków ochrony roślin w uprawie, w wywiadzie dla portalu naukawpolsce.pl, wypowiedział się prof. Paweł Struciński z Państwowego Instytutu Badawczego, specjalista w zakresie toksykologii środowiskowej i toksykologii żywności, który stwierdził, że stosowanie pestycydów w określonych dawkach i z określoną częstotliwością nie jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu, a co więcej, trudno byłoby utrzymać uprawy w dobrym stanie bez zastosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin.
– Czy świat byłby w stanie się wyżywić bez stosowania środków ochrony roślin? W tej chwili tzw. żywność ekologiczna jest dostępna dla ludzi zamożnych. Stosowanie pestycydów zabezpiecza uprawy przed działaniem różnych patogenów, co zwiększa wydajność plonowania i zapewnia dostępność żywności. Co więcej, właściwie chronione uprawy mogą charakteryzować się lepszą jakością zdrowotną. Np. właściwe stosowanie odpowiednich fungicydów sprawi, że jabłka będą nie tylko ładniejsze, ale nie będą się w nich rozwijały pewne gatunki grzybów produkujących genotoksyczną, rakotwórczą patulinę, a w zbożach nie będzie przetrwalników grzyba o wdzięcznej nazwie buławinka czerwona (zwanych sporyszem) zawierających toksyczne dla człowieka alkaloidy –wyjaśnił prof. Struciński.