Trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie

04.03.2022autor: Anna Kurek

- Wizyty u moich klientów to obecnie często łamiący się głos i łzy. Jest bardzo trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie - mówi Grażyna Rakowska z firmy Lira Pasze, która od blisko 20 lat jest związana z rynkiem pasz dla trzody chlewnej. 

- Serce się kroi, gdy widzimy w gospodarstwie tylko trzy z ośmiu budynków zasiedlone warchlakami. Rolnicy ograniczają produkcję i wstawienia świń na potęgę. Niedługo dojdzie do tego, że nie będziemy jeść swojego mięsa, a za niepolskie będziemy płacić ogromne pieniądze. Wizyty u klientów to często łamiący się głos i łzy. W okresie świątecznym nie sposób było sobie w tej atmosferze składać życzeń. To bardzo trudny moment dla całej branży.

Pasze w skali roku podrożały średnio o 35%. Pszenica paszowa po 1300 zł/t, śruta sojowa po 2500 zł/t i 100% droższe aminokwasy. Tak drogo jeszcze nie było. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będą stawki za surowce paszowe i czy w obecnej sytuacji w ogóle będą one dostępne. Rolnicy wolą kupować pasze pełnoporcjowe, a swoje zboża sprzedać. Dziś jest to często forma rozliczenia bezgotówkowego z producentami. Beczka przywozi do gospodarstwa paszę i wraca do firmy ze zbożem od rolnika - mówi w rozmowie z naszą redakcja Grażyna Rakowska. 

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zadbać o ochronę marchwi jeszcze przed jej siewem?

Wiosna, przynajmniej ta astronomiczna, coraz bliżej. Już w marcu można przygotowywać się do wysiewu marchwi. O czym warto pamiętać, aby zapewnić jej najlepszą ochronę i warunki do wzrostu już na stracie?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Czy Polsce nie zabraknie paliwa, nawozów i żywności?

Henryk Kowalczyk był gościem programu „Tydzień” TVP 1 podczas, którego mówił o skutkach agresji Rosji na Ukrainę w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

czytaj więcej

Jak uprawiać rozmaryn we własnym domu i ogrodzie?

Za czasów naszych babek nie było chyba domu, w którym na oknie nie stałaby doniczka z tą ciekawą zimozieloną, aromatyczną rośliną, pochodzącą z krajów śródziemnomorskich. Tomasz Moore uprawiał krzewinki rozmarynu w swoim ogródku nie tylko dla pszczół. Uważał bowiem, że to ziele pomaga utrzymać przyjaźnie. Szekspir natomiast uważał rozmaryn za symbol wierności. Dziś roś­linę można spotkać jedynie w niewielu wiejskich ogródkach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)