Prof. Daniel Korniewicz (LNB): Chcemy uzyskać jak największe wyrównanie prosiąt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prof. Daniel Korniewicz (LNB): Chcemy uzyskać jak największe wyrównanie prosiąt

01.05.2020autor: Anna Kurek

Liczne mioty uzyskiwane od loch nowoczesnej genetyki są wyzwaniem nie tylko dla hodowców, ale również dla specjalistów żywienia świń. Pytamy profesora Daniela Korniewicza z firmy LNB o to jak zadbać o najmłodsze zwierzęta. 

W licznych miotach należy szczególnie dążyć do zapobiegania nadmiernemu spadkowi mas ciała noworodków i zadbać, by pobrały one odpowiednią ilość siary. Lochy wytwarzają do 3,5 kg siary. Przy 14 żywo urodzonych prosiętach każde z nich pobierze średnio 250 g siary. Oczywiście, najsilniejsze pobiorą jej więcej, a najsłabsze najmniej. Wartością graniczną gwarantującą dobry odchów jest pobranie min. 200 g siary. Ilość ta praktycznie jest nieosiągalna przy licznych miotach – przy 18 żywo urodzonych prosiętach średnie pobranie wyniesie 194 g, przy czym najmniejsze pobiorą jedynie ok. 100 g.

Aby uzyskać jak największe wyrównanie pobrania siary przez takie mioty, warto podzielić je na 2 grupy. Urodzone jako pierwsze umieścić w pojemniku i umożliwić kolejnym pobranie siary. W dalszym etapie przy odchowie tak licznych miotów możemy posiłkować się systemami do odchowu nadliczbowych prosiąt, jak Rescue Care. Do tego celu wykorzystujemy specjalne  preparaty mlekozastępcze dostarczane całą dobę.
Dzięki tym systemom zwiększamy pobranie suchej masy paszy przez prosięta, co zaowocować może o 0,5 kg większą m.c. prosiąt w dniu odsadzenia, co skraca nawet o 4 dni tucz tych zwierząt.

Więcej o koncepcjach dokarmiania najmłodszych prosiąt znajdziecie w najnowszym, majowym wydaniu „top agrar Polska”. Zapraszamy do lektury. 

 

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Prof. Daniel Korniewicz (LNB) wprowadziliśmy dodatkowe środki bezpieczeństwa

– Przeszliśmy na obsługę online, a więc bez kontaktów osobistych. Wizyty przedstawicieli handlowych z reguły stały się w tej chwili wyjątkiem. Wszyscy przestawiliśmy się na łączność, bądź internetową, bądź telefoniczną – mówi o tym w jaki sposób w czasie epidemii funkcjonuje firma LNB profesor Daniel Korniewicz.

czytaj więcej
Żywienie świń

(Nie)bezpieczna kukurydza: jak przeciwdziałać skażeniu ziarna grzybami?

Ziarno kukurydzy w związku z wysoką wilgotnością jest predysponowane do szybkiego namnażania się grzybów i wytwarzania mikotoksyn. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać skażeniu i negatywnym skutkom.

czytaj więcej
Żywienie świń

Gorsza jakość paszy ze zbóż 2023: jak susza wpłynęła na zbiory?

Wysokość plonów w tym roku nie odbiegała od ubiegłorocznych, a nawet niejednokrotnie była wyższa. Pomimo to ich jakość spadła. Potwierdzają to wyniki analiz wykonane w laboratorium paszowym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)