Produkcja mleka na pełen gaz – uwaga na kwasicę żwacza!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja mleka na pełen gaz – uwaga na kwasicę żwacza!

28.08.2022autor: Marcin Jajor

Wyższe ceny skupu mleka mogą zachęcać do intensywniejszej produkcji, która przez nieumiejętne żywienie może powodować straty! Na co zwrócić uwagę w prewencji kwasicy podostrej żwacza? – podpowiada prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w najnowszym wydaniu top bydło.  

Jak zwraca uwagę prof. Zygmunt M. Kowalski, sytuacja na rynku mleka jest w ostatnich miesiącach dynamiczna i podlega licznym zmianom. Zwiększone ceny skupu mleka, które obserwujemy w ostatnim czasie zachęcać hodowców do intensywniejszej produkcji mleka.

Jedną z najczęściej stosowanych metod "podkręcania" wydajności produkcji mleka może być stosowanie zwiększonych dawek pasz treściwych, kosztem zmniejszonego udziału pasz objętościowych w dawkach pokarmowych. Według eksperta z Krakowa, chociaż pasze treściwe są również drogie i ich ceny wzrastają, napływające tańsze zboże z Ukrainy może spowodować, że ceny części zbożowej mieszanek treściwych staną się bardziej atrakcyjne, będą zachęcały do stosowania większych dawek pasz treściwych.

– Taka sytuacja na rynku mleka – dobra cena skupu, a także na rynku pasz  – tańsze pasze zbożowe, może spowodować zwiększone zagrożenie kwasicą żwacza, w tym kwasicą podostrą (SARA). Ryzyku kwasicy mogą sprzyjać również niedobory pasz objętościowych, coraz u nas powszechniejsze z powodu suszy. Mamy więc tańsze treściwe, a mniej pasz objętościowych – podkreśla prof. Kowalski. 

Jakie są główne przyczyny podostrej kwasicy żwacza i w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się w naszym stadzie. Zamów prenumeratę  i czytaj w najnowszym, wrześniowym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.

mj/Fot. Jajor


autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

La Maison du Gruyere czyli Dom Gruyere to znana na całym świecie szwajcarska serowa manufaktura. Powstaje tu tradycyjny le gruyere – legendarny dojrzewający ser z niepasteryzowanego krowiego mleka.

czytaj więcej

Produkcja mięsa na użytek własny – badania na obecność włośnia bezpłatne. Dla kogo?

  Inspekcja Weterynaryjna nie będzie pobierała opłaty za badanie na obecność włośni. Jednak hodowca musi się liczyć z innymi opłatami.

czytaj więcej
Żywienie bydła

Włókno i białko w paszy – jak wykorzystuje je krowa?

Dla wszystkich tych, którzy pragną uzupełnić wiedzę o izokwasach (artykuł prof. Zygmunta M. Kowalskiego z UR w Krakowie; wydanie 11/2023 dodatku top bydło), prezentujemy najważniejsze informacje o przemianach węglowodanów i białka ogólnego w żwaczu.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)