Czy skracać okres zasuszenia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy skracać okres zasuszenia?

26.04.2021autor: Marcin Jajor

Pora na zasuszenie, a krowa cały czas daje ponad 25 kg mleka/dzień... Może warto rozważyć skrócenie okresu zasuszenia? Jaki jest bilans zysków i strat? – czytaj w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

Jak podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, ciągle poszukuje się nowych sposobów na zwiększenie produkcji mleka, czyli efektywniejsze wykorzystanie zwierząt. Bardzo obiecujące są w tym zakresie postępy w genetyce i hodowli, a zwłaszcza w doskonaleniu oceny genomowej zwierząt. Dzięki niej mamy zwierzęta, które produkują więcej mleka z jednej jednostki pobranego białka czy energii. Ciągle otwarta jest przestrzeń dla nowych metod żywienia, dodatków paszowych, czy prewencji zaburzeń metabolicznych. Zdrowa krowa efektywniej wykorzystuje składniki pokarmowe.

– Prawdziwym wyzwaniem w najbliższych latach będzie zwiększenie efektywności produkcji mleka przez poprawienie wskaźników rozrodu, bo zaburzenia w rozrodzie stały się obecnie głównym powodem brakowania krów – prognozuje prof. Kowalski, dodając, że aktualnie poważna część środowiska naukowego związanego z bydłem mlecznym upatruje szans zwiększenia efektywności produkcji w zmianach organizacji chowu, w tym w skróceniu okresu zasuszenia oraz w wydłużeniu laktacji.

r e k l a m a
– Rezygnacja z okresu zasuszenia może powodować obniżenie wydajności mleka w kolejnej laktacji o 20–30%. Skracanie okresu zasuszenia zmniejsza wydajność mleka mniej drastycznie, może dawać jednak dodatkowe korzyści – zaznacza ekspert z UR w Krakowie.

Czy warto skracać okres zasuszenia i jak długo krowa powinna być zasuszona? Zamów prenumeratę „top agrar Polska” i przeczytaj najnowszy artykuł prof. Zygmunta M. Kowalskiego o skróceniu okresu zasuszenia. Znajdziesz go w dodatku specjalnym „top bydło”.

opr. mj
Fot. Jajor

autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie oszczędzaj na energii przed zasuszaniem

Zasuszanie to nie tylko wstrzymanie doju, ale też zmiana żywienia i zmiana grupy żywieniowej. Wszystkie te czynniki działają stresująco na zwierzęta!

czytaj więcej
Żywienie bydła

Włókno i białko w paszy – jak wykorzystuje je krowa?

Dla wszystkich tych, którzy pragną uzupełnić wiedzę o izokwasach (artykuł prof. Zygmunta M. Kowalskiego z UR w Krakowie; wydanie 11/2023 dodatku top bydło), prezentujemy najważniejsze informacje o przemianach węglowodanów i białka ogólnego w żwaczu.  

czytaj więcej
Żywienie bydła

Rezerwy w bilansowaniu dawek pokarmowych. Jak poprawić zysk z produkcji mleka

Popełniamy wiele błędów w bilansowaniu dawek pokarmowych dla krów. Jak ich uniknąć i gdzie szukać rezerw, by poprawić zysk z produkcji mleka?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)