- Czy gmina może odrzucić kopie faktur za ON składane przez rolnika?
- Co zyskuje rolnik, ustanawiając pełnomocnika do reprezentowania go ws księgowych?
- Co może doradca podatkowy, jeśli nie jest pełnomocnikiem rolnika?
Sprawa przedstawia się dwojako i uzależniona jest od tego, czy doradca występuje jako pełnomocnik rolnika w postępowaniu o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Konieczne pełnomocnictwo
W art. 2 ustawy o zwrocie akcyzy nakazano do postępowania o zwrot kwoty akcyzy dla producenta rolnego odpowiednio stosować przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (kpa – szerzej, kliknij tutaj). Tam też w art. 76a ustalono, że:
- zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo
- przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.
Jeżeli doradca w imieniu rolnika jako pełnomocnik występuje z wnioskiem i załącza do niego kopie faktur VAT, to wówczas ma prawo potwierdzić ich zgodność z oryginałem i organ gminy nie ma prawa tego kwestionować co do zasady.
Podobnie ukształtowano uprawnienia doradcy podatkowego w art. 41 ust. 4 ustawy o doradztwie podatkowym.
Jeśli osobiście, to tylko oryginały faktur
Gdy rolnik działa osobiście w sprawie i składając wniosek o zwrot akcyzy załącza potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie faktur VAT przez doradcę podatkowego, z którym współpracuje, wtedy gmina ma prawo odmówić przyjęcia takich kopii. Gmina może zażądać przedłożenia ich oryginałów.
Ewentualnie upoważniony pracownik urzędu poświadczy rolnikowi kopie tych faktur i pobierze opłatę skarbową.
A więc: doradca może potwierdzić autentyczność faktur tylko wówczas, gdy działa w danym postępowaniu jako pełnomocnik strony.
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
- Ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – z 10 marca 2006 r.
- Kodeks postępowania administracyjnego – ustawa z 14 czerwca 1960 r.
- Ustawa o doradztwie podatkowym – z 5 lipca 1996 r.